;

Izrael;Ariel Saron;

Neves politikusok búcsúztak Ariel Sarontól FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Búcsút vettek Sarontól

Az izraeli történelem óriásainak egyikeként méltatták tegnap Ariel Saront. A 85 éves korában elhunyt volt miniszterelnök búcsúztatásán Simon Peresz izraeli államfő és Benjamin Netanjahu kormányfő mellett Joe Biden amerikai alelnök és Tony Blair volt brit miniszterelnök is visszaemlékezett a kiemelkedő katonai-politikai vezetőre. Saron koporsóját a Negev-sivatagba szállították, katonai tiszteletadással temették el.

Izrael 11. miniszterelnökét, régi harcostársát és politikai ellenfelét meghatottan búcsúztatta Peresz izraeli elnök a kneszet, az izraeli parlament épülete előtti, hivatalos állami búcsúztatáson. "Életed története összefonódott országunk történelmével. Egész életedet ennek az országnak szentelted. Lábnyomod otthagytad minden hegyen és minden völgyben" - mondta a 90 éves Peresz, emlékeztetve arra, hogy sokszor Ariel Sharon vállain nyugodott Izrael biztonsága.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök, akinek szintén sok vitája volt Saronnal, a zsidó nép egyik legnagyobb katonai vezetőjeként, a zsidó állam alapító generációjának tagjaként emlékezett Saronra. "Miniszterként és kormányfőként Saron kiemelkedő szerepet játszott országunk védelmének megerősítésében, bátor harcos, kiemelkedő tábornok, az egyik legjobb főparancsnok volt" - mondta Netanjahu.

Joe Biden amerikai alenök kipával a fején, hosszan beszélt. Személyesen 30 éve ismerte Ariel Saront, s több történetet is felidézett egykori találkozásaikról. Hosszú beszédében Biden alelnök nem hallgatta el, hogy a volt izraeli miniszterelnök összetett személyiség, megosztó politikus volt, akiről ellentmondásosan vélekedtek. "De mint minden történelmi politikusnak, minden igazi vezetőnek, Ariel Saronnak is megvolt a vezérlő csillaga, amely egész életében vezette: Izrael állam és a zsidó nép megmaradásáért, túléléséért küzdött" - mondta a többi között Biden. Az amerikai alelnök elismerte, hogy Saronnal voltak vitái Washingtonnal, leszögezte ugyanakkor, hogy ha vitáznak, ha egyetértenek, Izrael Állam mindig maga mellett tudhatja az Egyesült Államok támogatását.

Több mint 25 külföldi delegáció vett részt a búcsúztatáson
Egyetlen arab ország sem képviseltette magát

Tony Blair volt brit kormányfő, mostani közel-keleti békemegbízott is visszaemlékezett az időkre, amikor miniszterelnökként együtt dolgoztak. Saron olyan döntéseket hozott, amelyekre senki nem számított korábban, ezek között volt a közel-keleti útiterv elfogadása, a gázai kivonulás, a Kadima párt megalapítása, mutatott rá. "Bár a háború emberéből a béke emberévé vált, stratégiai elkötelezettsége soha nem változott: Izrael államot akarta védeni, megőrizni a jövő generációk számára" - hangsúlyozta Blair. "Ha eldöntött valamit, többé már nem engedett, tört előre, s néha romokat hagyott maga után. De végcélja soha nem volt kérdéses" - mondta búcsúbeszédében a volt brit kormányfő.

Több mint 25 külföldi delegáció vett részt Ariel Saron búcsúztatásán, ám egyetlen arab ország sem képviseltette magát a volt izraeli kormányfő temetésén. Magyarországról Fónagy János államtitkár utazott Saron búcsúztatására. Ott volt Saron két fia (harmadik fia korán meghalt), unokái, egykori harcostársai.

A hivatalos megemlékezést követően Ariel Saron koporsóját a Gázai-övezet közelébe, a Negev-sivatagba szállították. Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette, a Vaskupola rakétaelhárító rendszer védelmében, katonai tiszteletadással temették el a Szikomor-tanyán, a családi birtokon, második felesége, a brassói születésű Lili mellé.

A november vége óta tüntető ukrán ellenzék tegnapra újabb hétfőre követeléseket fogalmazott meg. Vitalij Klicsko UDAR elnök bejelentette: megkezdik a Vitalij Zaharenko belügyminiszter lemondatását célzó eljárást majd Viktor Psonka főügyész jelentésétől teszik függővé, hogy folytatják-e vagy sem a parlamenti munkát.