A munkáspárti politikus szerint a referendum kimenetele annyira kiszámíthatatlan, mint a lottóhúzás, s véletlenek dönthetnek arról, kilépjen-e Nagy-Britannia az Európai Unióból.
Még Lord Armstrong, Margaret Thatcher volt minisztere is bírálta a felsőházi vitában a népszavazás tervét, mondván, David Cameronnak a "Vaslady" példáját követve türelmesebbnek kellene lennie a Brüsszellel folytatott tárgyalásokon. Armstrong szerint a népszavazás "időzített bomba", rontja Cameron alkupozícióját, s alááshatja Nagy-Britannia tekintélyét az Európai Unióban.
A felsőházban az első akadályt ugyan vette a képviselői indítványként benyújtott törvényjavaslat, amely szerint a 2015-ös parlamenti választások után két évvel, 2017-ben igen-nem népszavazást rendeznének a brit EU-tagságról, de a munkáspárti és a liberális demokrata felsőházi tagok összefogva akár még bizottsági szinten elgáncsolhatják a referendumot.
A parlamenti szabályok szerint február 28-ig kell döntenie a Lordok Házának a referendumról. A BBC emlékeztet, még ha át is megy a népszavazási törvény, a 2015-ös választások győztesét semmi nem kötelezi majd a referendum megtartására.
Mind az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Ed Miliband, mind a liberális demokrata pártvezér, Nick Clegg megkönnyebbülne, ha a felsőházban "elvérezne" a törvényjavaslat, mivel attól tartanak, népszerűségi mutatóik bánnák, ha nyíltan elutasítanák a referendumot.
Egy pénteki YouGov felmérés szerint az EU-ból való kilépést sürgető Ukip népszerűsége nő, már 13 százalékon áll, a Labour támogatottsága 38, a konzervatívoké 32 százalék.