Életrajzi adatai szerint fiatalon több sportot is űzött, ráadásul egyszerre volt tornász, atléta és úszó. A súlyemeléshez vezető út első állomásaként az Országos Testnevelési és Sporthivatalba került, majd 1968 januárjától a Magyar Súlyemelő Szövetség főtitkáraként tevékenykedett. Egyik alapítója volt az európai szövetségnek, amelynek 1976-ban alelnöke lett. Még abban az évben Montrealban négy jelölt közül őt szavazták meg az IWF főtitkárának - ezzel a szövetség titkársága Budapestre került, s máig a magyar fővárosban működik -, majd pozíciójában 1980-tól 1996-ig öt választáson erősítették meg. Idehaza 1989-ben a MOB főtitkára lett, hogy aztán 2000-ben az IWF elnökévé választották. Egyúttal tagja lett a NOB-nak, a nyári olimpiai sportágakat összefogó szövetségnek, s a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség elnökségének egyaránt.
Az ő irányításával a sportági világszövetségek egyik legnagyobbjává előlépő, 1905-ben alakult Nemzetközi Súlyemelő Szövetségben 2005-ben és 2009-ben is ellenjelölt nélkül, közfelkiáltással nyert az elnöki posztról döntő kongresszusokon, és legutóbb, a tavaly májusi IWF-választáson Moszkvában is a nagy többség mellette döntött, amikor ő győzött az európai szövetséget irányító olasz kihívójával szemben. A sportdiplomata a mostani jeles születésnap előtt nyilatkozva a jelenre és a jövőre vonatkozó elképzeléseit is vázolta.
"Nagyon sok szakmai dolgon szeretnék változtatni, például a világbajnokságok lebonyolításában, de el akarom érni, hogy újabb világkupák is legyenek, és súlyemelő-akadémiák működjenek valamennyi kontinensen" - hangoztatta. Szükségesnek mondta továbbá ösztöndíj-program beindítását, a szponzorálási lehetőségek bővítését, s megítélése szerint a doppingellenes küzdelemben is vannak további teendők.
Utóbbit illetően leszögezte, hogy nincs olyan sportág, amelyiknek ne lenne doppingügye, s a súlyemelés a doppingérzékeny sportágak közé tartozik ugyan, de - ahogyan fogalmazott: - "nem lehetnénk ott az olimpián, ha lazítanánk az ellenőrzések szigorán". Hangoztatta, hogy a tiltott szerek elleni küzdelem központi kérdés az IWF számára, bár sokba is kerül ez a nemzetközi szövetségnek.
"Rengeteg pénzt költünk erre, 2012-ben például több mint 2 millió dollárt fordítottunk vizsgálatokra, de nem térhetünk le erről az útról - mondta. - Vannak pozitív eseteink. Ha nem keresnénk, nem lennének, de mi kitartunk a rendszeres ellenőrzések mellett."
A régi-új elnök hangsúlyozta, hogy nemcsak az antidopping-tevékenységben eredményes az IWF, hanem a sportág népszerűsítésében is: "Ma 188 ország tartozik a kötelékeinkbe, a súlyemelés mind az öt kontinensen nagyon elterjedt, például, s ezt gyaníthatóan csak kevesen tudják, Óceániából 17 ország tagja a világszövetségnek, arrafelé a rögbi után a második legnépszerűbb a súlyemelés."
A magyar sportdiplomata azt is büszkén említette meg, hogy a súlyemelés igen sikeres és elismert sportág. Ezt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavaly leköszönt elnöke, a belga Jacques Rogge a londoni olimpia után írt köszönőlevelében erősítette meg, a NOB végrehajtó bizottsága pedig ősszel a 25, kötelezően az ötkarikás programban tartandó sportág közé sorolta. Amellett egy osztállyal feljebb került a sportági besoroláskor a NOB-nál, amivel több bevétel is jár.
"Az így befolyt pénzt egy alaposan kidolgozott pályázati program keretében a súlyemelés fejlesztésére forgatjuk vissza." - mondta Aján Tamás. Személyes nemzetközi elismerésként 2010-ben a NOB elnökétől - 1995 után másodszor is - az Olimpiai Érdemrendet vehette át. Több országban is - Dél-Koreában, Finnországban, Bulgáriában, Lengyelországban - megkapta a külföldieknek adható legmagasabb állami elismerést, legutóbb, 2011-ben Dmitrij Medvegyev orosz elnök nyújtotta át neki a Barátságért érdemrendet. Idehaza az 1996-os Tisztikereszt után 2009-ben a köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetésben részesítette.
Figyelemre méltó nemzetközi diplomáciai eredményeinek sorában legutóbb elérte, hogy a világtól amúgy meglehetősen elzárkózó Észak-Korea Ázsia Kupát rendezzen, ráadásul olyat, amelyen Dél-Korea csapata is részt vehetett. A "súlyemelő-diplomácia" eredményeképpen szeptemberben eddig példátlan módon a Koreai NDK fővárosában felhangzott a Koreai Köztársaság himnusza, és a déliek zászlaját is felvonták a phenjani nemzetközi viadalon.
"Az elmúlt évtizedek sikereit nem érhettem volna el, ha nem segítené a munkámat egy remek, magyar munkatársakból álló csapat: az IWF titkársága. Valamint hálával tartozom a családomnak, feleségemnek és három gyermekemnek, akik elviselték és elviselik azt, hogy többet vagyok úton, mint idehaza" - nyilatkozta a 75 éves Aján Tamás az MTI-nek.