A kormányzat korábban beleegyezett abba az indiai kérésbe, hogy Khobragadét a főkonzulátusról helyezzék át az ország állandó New York-i ENSZ-missziójához, ám egyúttal azt is kérte, hogy Újdelhi mondjon le az új státussal járó diplomáciai mentességről. Ebbe India nem volt hajlandó belemenni, ezért az Egyesült Államok a konzulátusi vezető kiutasítása mellett döntött.
Amerikai diplomaták közép-európai idő szerint péntek hajnalban jelezték, hogy Khobragade el is hagyta az országot. Ugyanezt közölte az indiai külügyminisztérium, amely bejelentette azt is, hogy mostantól Újdelhiben fog dolgozni.
Khobragadét december 12-én az utcán vették őrizetbe, majd két nappal később, miután ártatlannak vallotta magát, 250 ezer dolláros (54 millió forintos) óvadék ellenében szabadon engedték. A gyanú szerint hamis dokumentumokkal próbált amerikai munkavállalásra jogosító vízumot szerezni egy, a manhattani otthonában dolgozó indiai bejárónőnek.
A 39 éves diplomatanő közölte: a rendőrök megbilincselték, megmotozták, majd többször levetkőztették, és egy kábítószeresekkel és prostituáltakkal közös zárkába ültették, annak ellenére, hogy diplomáciai mentességét bizonygatta. Az amerikai hatóságok szerint a konzuli kapcsolatokról szóló bécsi konvenció értelmében a konzulátusi alkalmazottak csak a szolgálati tevékenységükkel összefüggésben rendelkeznek diplomáciai immunitással.
Az ügyben eljáró manhattani főügyész Khobragadéval ellentétben azt közölte, hogy az indiai tisztségviselővel jól bántak a rendőrök, és még kávéval, étellel is megkínálták fogva tartása alatt, a kifogásolt motozást pedig egy elkülönített helyiségben egy nő végezte el.
Újdelhi az incidens után több korlátozó intézkedést vezetett be az Indiában szolgálatot teljesítő amerikai diplomatákkal szemben, és felszólította Washingtont, hogy szüntesse meg a New York-i indiai főkonzulhelyettes elleni eljárást. Az ügyben decemberben megszólalt John Kerry amerikai külügyminiszter is, aki telefonon sajnálatát fejezte ki az indiai miniszterelnök nemzetbiztonsági tanácsadójának az ügy miatt, és annak a reményének adott hangot, hogy az incidens nem sérti a két ország szoros kapcsolatát.
Sajtóértesülések szerint bejárónője a nyáron megzsarolta a diplomatanőt, aki ezzel kapcsolatban panaszt tett a New York-i és az újdelhi rendőrségen. A házi alkalmazott állítólag azzal fenyegette meg Khobragadét, hogy csak abban az esetben nem jelenti fel, ha nagyobb fizetést ad, illetve olyan vízumot szerez neki, amellyel az országban máshol is tud munkát vállalni. Az újdelhi rendőrség elfogatóparancsot adott ki a nő ellen.