A fenyegetést nem sokkal azután hozták nyilvánosságra, hogy a szintén al-Kaida szövetséges Dzsabhat al-Nuszra megbékélésre szólította a dzsihádistákat, és a mérsékelt szíriai lázadókat. A két fél közti harc során péntek óta legalább 274 ember vesztette életét - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja nevű szervezet.
Az ISIS az al-Nuszra Frontot is megszólította, ugyan kevésbé éles hangnemben. “Mi vett rá titeket, hogy ellenünk harcoljatok?" - kérdezte. Ugyan mindkét szervezet az al-Kaidához köthető, a 2012 elején alakult Dzsabhat al-Nuszra célja Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalmának megdöntése, míg a dzsihádistáké egy iszlám állam létrehozása.
A belháború az ország keleti felére is átterjedt. Rakka városában a mérsékelt felkelők oldalán harcol az Iszlám Front, illetve az újonnan létrejött Mudzsáhidok Hadserege és a Szíriai Forradalmárok Frontja, míg az al-Nuszra Front az ISIS-hez csatlakozott. A polgárháború résztvevőinek növekedésével egyre kisebb az esély egy békemegállapodás tető alá hozására.
Az emigráns, s Nyugat által támogatott szíriai ellenzék hétfőn és kedden Isztambulban ülésezett, azonban heves szócsaták után úgy határozott, csak január 17-én dönt arról, részt vegyen-e a január 22-re tervezett Genf-2 konferencián. A polgárháború békés lezárását célzó üléssel kapcsolatban tart megbeszélést vasárnap a Szíria barátai nevű szervezet. Az Aszad elnök hatalmon maradását ellenző tizenegy állam és a mérsékelt szíriai ellenzék vezetőiből álló szövetség Párizsban egyeztet.
Laurent Fabius francia külügyminiszter hangsúlyozta, fontos, hogy az ellenzéki ernyőszervezet is részt vegyen a genfi nemzetközi konferencián, hiszen annak célja, hogy a szíriai mérsékelt ellenzék és a jelenlegi kormányzat alakítson átmeneti kabinetet.
A nagyhatalmak egyelőre mérlegelik, be kell-e vonni a lassan három éve tartó válság rendezésébe a Szíriával szomszédos országok mellett Iránt is. Az amerikai és orosz külügyminiszter hétfőn ül tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassa, meghívják-e Teheránt az ENSZ égisze alatt rendezendő Genf-2 konferenciára.
Orosz vétó az ENSZ-ben
Oroszország ismételten megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának nyilatkozat-tervezetét, amely elítélte volna a szíriai kormányt, amiért légi csapást mért Aleppo városára.
Aleppót elfoglalták a felkelők, Aszad csapatai az ostrom során nem vették figyelembe, hogy a polgári lakosság nem hagyta el a várost. A támadásban trotilt és Scud rakétákat vetettek be a kormányerők, közel 700 személy vesztette életét.
Az állásfoglalást először az Egyesült Államok, másodjára Nagy-Britannia terjesztette be. Bár nem kényszerítő erejű, Oroszország kérte, hogy a szövegből töröljék az Aleppóra való hivatkozást. A tervezet szerint a BT nemtetszését fejezné ki a légicsapások és a nehézfegyverzet használata miatt a sűrűn lakott övezetben. Emlékeztetve, hogy ezzel a szír kormány módszeresen megsérti a nemzetközi emberiességi erőírásokat.