;

Egyesült Államok;nukleáris arzenál;National Journal;

- Túl sokba kerülne az amerikai atomarzenál modernizálása

Egy új tanulmány szerint az amerikai nukleáris arzenál modernizálása irreálisan költséges lenne, s alighanem megvalósíthatatlan. Az amerikai National Journal cikke szerint a következő 30 évben ezer milliárd dollárt emésztene fel a nukleáris fegyverrel felszerelt harci gépek, tengeralattjárók és a nukleáris rakéták felújítása.

Egyetlen Ohio típusú tengeralattjáró 77-102 milliárd dollárba, egy következő generációs, nagy hatótávolságú bombázó (LRS-B) kifejlesztése 55-100 milliárdba kerülne a nonproliferációs kutatásokat végző James Martin Központ elemzése szerint. Kormányzati adatok alapján a tanulmány szerzői csupán a jelenlegi amerikai atomarzenál fenntartását és megújítását vették számításba.. A Pentagon tervei szerint modernizálnák a B61-es gravitációs bombákat, miközben fontolgatják, hogy leállítják az ilyen bombákat hordozó harci gépek gyártását.

Az amerikai költségvetés jelenlegi korlátozása  mellett ezek a tervek kivihetetlenek, s valószínűleg számos programot kénytelenek lesznek törölni – vélekedett Jeffrey Lewis, a tanulmány egyik társszerzője. Lewis és szakértőtársa, Jon Wolfsthal azt javasolják, hogy a döntéshozók jelöljenek ki reálisabb, stratégiai célokat, s ezek alapján igazítsák a tervet a pénzügyi realitásokhoz. A kongresszus költségvetési hivatalának legutóbbi becslése szerint a 2011-20-as időszakra 214 milliárd dollárt állítottak be a nukleáris elrettentés eszközeinek modernizálására. 

Ma kezdődik a 10. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál, amelynek öt napja alatt csaknem 20 országból több mint 30 produkciót láthat a közönség a Fővárosi Nagycirkuszban.