Ehhez arra volt szükség, hogy a tavalyi büdzsé számait nyolc alkalommal módosítsák, ennek az lett az eredménye, hogy 1125 milliárd forint volt az előirányzat, amelyet közel 200 milliárd forinttal sikerült túlteljesíteni, ami a tavalyi deficitcél 82,5 százaléka. A december különleges hónapnak bizonyult, mert az ekkor általában a beérkező adóbevételek révén többlettel szokott zárni a költségvetés.
Most azonban 52,9 milliárd forintos hiány halmozódott fel, aminek az oka egyértelmű, például a takarékszövetkezeti integráció révén 135 milliárdos vagyoni hozzájárulást vállalt az állam. Önmagában nem egyedül álló, hogy a költségvetés mínuszos decemberrel zárja az évet, hasonló volt a helyzet 2011-ben is, akkor is egyszeri kiadások rontottak a mérlegen.
A 2013. évben a 2012. évhez képest magasabb összegben alakultak az adóbevételek közül az általános forgalmi adó, a személyi jövedelemadó, a regisztrációs adó, valamint a pénzügyi szervezetek különadója. Emellett a frekvenciahasználati jog meghosszabbításáért ugyancsak bevételt lehetett realizálni.
A kiadási oldalon többletkiadás keletkezett az önkormányzati feladatok révén az államháztartás központi alrendszerébe átkerült összegek révén. Ennek következtében a központi költségvetés december végi kiadásai magasabb összegben teljesültek, mint tavaly.
Ebben az évben már központi kiadásként jelentkeznek az átvett egészségügyi, szociális és egyéb intézmények - például a kórházak, a fogyatékkal élőket gondozó intézmények, a gyermekvédelmi intézmények - kiadásai, valamint a köznevelésben a pedagógusok illetménye.
Ezen kívül meghaladták az előző évi kifizetéseket többek között a vasúti és közúti közlekedési támogatások, lakásépítési támogatások és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások is - írja a nemzetgazdasági tárca közleménye. Az NGM szerint nincs veszélyben az uniós módszertan szerinti 3 százaléknál kisebb hiány teljesülése.