Orbán Viktor;államtitkár;távfűtés;Fónagy János;Németh Szilárd;rezsicsökkentés;

- Januárban dönthetnek a rezsicsökkentésről

Még januárban döntés születhet az újabb rezsicsökkentésről - mondta Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára a közrádió egyik műsorában tegnap. 

Az államtitkár közölte: a rezsicsökkentés 2014-ben az eddigi és esetlegesen más területeken is folytatódik, ahogy ezt Orbán Viktor miniszterelnök decemberi beszédében egyértelműen jelezte.

Elmondta: a Rogán Antal fideszes frakcióvezető által irányított munkacsoport - amelynek ő és Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős politikusa a tagja - december második felében megkezdte munkáját, jelenleg elsősorban a rezsicsökkentés további lehetséges területeit - villamosenergia, gáz, távfűtés -, az újabb csökkentés bevezetésének időpontját és mértékét vizsgálják.

Fónagy János közlése szerint mindhárom területről a menetrendnek megfelelően január 10. és 20. között kapják meg az elkészült szakmai véleményeket, így a bizottság még januárban javaslatot tesz a kormánynak a rezsicsökkentés újabb, harmadik lépcsőjének területére, terjedelmére, és mértékére.

Érdemes megjegyezni: Német Szilárd a hét elején az egyik kereskedelmi televízióban még arról beszélt, hogy várhatóan a hét végéig tesz javaslatot a következő rezsicsökkentésre az ezzel foglalkozó fideszes munkacsoport.

Fónagy azt is közölte: az érintett piaci szereplőkkel folyamatos a kapcsolatuk, a magyar energiaszektor szolgáltatóinak válasza megoszlik a kérdésről - mondta az államtitkár, hozzátéve: vannak olyan szolgáltatók, akik a saját munkájuk hatékonyságának javításával, vagy beszerzési piacaik átcsoportosításával alkalmazkodnak a rezsicsökkentéshez.

"Nem titok, hogy vannak olyanok, akik felajánlották a magyarországi üzletrészeiket, folytak, és folynak is ezzel kapcsolatban tárgyalások" - fogalmazott. Van olyan cég is, amely évek óta nemcsak a magyarországi, hanem a teljes európai piaci kivonulást fontolgatja, és a számára gazdaságilag kedvezőbbnek tűnő távol-keleti térségben fektet be - jegyezte meg.

Fónagy János a 2013-ban megkezdett rezsicsökkentést sikeresnek nevezte, mivel az szerinte eddig 230-240 milliárd forintot hagyott a családoknál.

Háromszáz forint: sajtóhírek szerint ennyiért veheti meg a Széchenyi Bank a nála százszor nagyobb Raiffeisent. A 49 százalékos állami tulajdonrésszel működő kisbank ezzel átvenné a Raiffeisen hiteleinek összes kockázatát. A nyereséges működés feltételei azonban még évekig nem látszanak, így jelentős költségvetési forrást igényel majd a bank.