MSZP;választás;Mesterházy Attila;Bajnai Gordon;egyeztetés;Együtt-PM;kormányváltó szövetség;

Bajnai Gordon a megbeszélésről távozóban. FOTÓ: Vajda József/Népszava

- Nem akarnak castingot

Este ismét egyeztetett az Együtt-PM és az MSZP delegációja az ősz elején létrejött választási megállapodás bővítéséről, de lapzártánkig nem közöltek erről részleteket. Ahogy arról a három órán át tartó megbeszélésről sem, amelyet délután tartottak. A zárt ajtók mögötti délutáni tárgyalás után Szigetvári Viktor, a szövetség társelnöke annyit mondott: a szivárogtatás nem szolgálná az érdekeiket, így csak a végeredményt fogják majd közölni. Lapunk értesülése szerint az Együtt-PM egyebek mellett azt javasolta, a majdani közös listát esetleg külső miniszterelnök-jelölt vezesse. Az MSZP azonban elzárkózik ettől. A sajtóban már konkrét neveket is emlegettek.

Mindent meg kell tenni azért, hogy tavasszal kormányváltás legyen - fogalmazott kedden délután az MSZP Jókai utcai székházából távozóban Szigetvári Viktor, az Együtt-PM társelnöke. Hozzátette: olyan megállapodásra van szükség, amely hitet ad a még bizonytalan szavazóknak. Minden olyan kérdés az "asztalon" van, ami a győzelmet segíti. Szigetvári, aki az ősz elején megkötött együttműködési megállapodás szélesítését szolgáló első tárgyalás után egyetlenként tájékoztatta az újságírókat kijelentette: folytatják az egyeztetést. Arról azonban, hogy a zárt ajtók mögött mi hangzott el, nem beszélt, mert véleménye szerint a szivárogtatás nem szolgálná az érdekeiket, így csak a végeredményt fogják majd közölni. Annyit mondott: keresik a legjobb megoldást arra, hogy minden választókerületben végül csak egyetlen demokratikus ellenzéki jelölt induljon. Arra a kérdésre, hogy lesz-e közös ellenzéki lista és azon helyet kap-e Gyurcsány Ferenc, nem válaszolt. Mint ahogy azt sem árulta el, ki lehet a közös miniszterelnök-jelölt. Azt hangsúlyozta, hogy az újabb casting csak Orbán Viktor érdekeit szolgálná. Nem adtak határidőt maguknak a megállapodásra, de az a cél, hogy a lehető leghamarabb mindenki számára elfogadható egyezség jöjjön létre - mondta.

A volt miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy szélesítené az ellenzéki együttműködést, nyitott a közös listára, ha kell hátrébb lép és tudomásul veszi, hogy ezt a listát nem ő fogja vezetni. Az Együtt-PM vezetője szerint félre kell tenni a vitákat, és egy-másfél héten belül tisztázni kell, ki és milyen együttműködésre hajlandó, ezért még a héten közös asztalhoz kellene ülniük, első körben a szocialisták, majd a Demokratikus Koalíció (DK) vezetőivel. Erre annál is inkább gyorsan szükség van, mert Áder János várhatóan a lehető legkorábbi időpontra írja ki a választásokat, és röviddel később hivatalosan is elkezdődhet a kampány.

Az MSZP-t irányító országos választási bizottság még aznap este felhatalmazta a Mesterházy Attila pártelnök vezette szocialista delegációt a tárgyalásokra, amelyek kedden el is kezdődtek. A szocialisták küldöttségét a pártelnök vezette, tagja volt Molnár Zsolt, Gúr Nándor, Harangozó Tamás, Tóbiás József és Lukács Zoltán. Az Együtt-PM szövetséget Bajnai mellett Kónya Péter, Jávor Benedek, Gulyás József és Szigetvári Viktor képviselte.

Forrásaink szerint a három órán át tartó egyeztetésen egyebek mellett Bajnaiék felvetették, hogy a majdani közös listát "külső" miniszterelnök-jelölt vezesse. Erről Mesterházy még hétfőn este az ATV-ben azt mondta: nyitottak a tárgyalásra, ami azt jelenti, hogy minden opcióról hajlandók beszélni. A szocialisták azonban értesülésünk szerint ragaszkodnak ahhoz, hogy a listát a pártelnök vezesse.

Az egyeztetés előtt és után a Magyar Nemzet, illetve az ATV arról írt, hogy az Együtt-PM Róna Pétert javasolja a szocialistáknak az ellenzéki összefogás élére. A közgazdász a televíziónak tagadta, hogy konkrét felkérés történt volna, de azt elismerte, hogy informális beszélgetések voltak az esetleges szerepvállalásáról. A Magyar Nemzet szerint Bajnaiék ötletét Gyurcsány Ferenc is támogatja. Lapunk viszont úgy tudja, hogy a tegnapi tárgyaláson el sem hangzott Róna neve. Többen úgy gondolják, hogy kormányzati körök akarnak az információval zavart kelteni.

Horváth Csaba, az MSZP alelnöke még az egyeztetés előtt kijelentette: nem Gyurcsány kedvéért ülnek ismét asztalhoz a felek. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a "demokratikus oldal palettáján még több olyan szereplő is található, akik érdemi politikai hozadékkal rendelkezhetnek". Jelezte, a tárgyalások megkezdésével ahhoz a korábbi álláspontjukhoz tértek vissza, amely szerint olyan szélesre szeretnék az együttműködést tárni, ami garantálja a tavaszi kormányváltást és a baloldali karakterű program megvalósulását.

Bajnai azt javasolta, hogy első körben a szocialistákkal állapodjanak meg a szövetség szélesítéséről, azt követően keressék meg a DK vezetőit, de akár más demokratikus ellenzéki pártokat is. Schmuck Andor, a szocdemek elnöke lapunknak azt mondta, ha a nyugdíjasokat segítő 15 pontjukat és a kampányköltségek "jótékony célú" felhasználására tett javaslatukat elfogadják az ellenzéki pártok, ők nem indulnak a választáson. Ellenkező esetben a 106 jelöltjük rajthoz áll. Schmuck hétfőn azt javasolta az ellenzéki vezetőknek, hogy a kampányra pártonként járó hozzávetőlegesen 600 millió forintot ajánlják fel a szegény nyugdíjasok, illetve éhező gyermekek számára.

Mesterházy diktálhat

Nem a "bizalom körei", hanem a kényszerhelyzet erősödött meg az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) szerint. Az egyes szereplők ugyanis oly mértékben nem tudták növelni szavazóik számát, hogy "szervezettebb" összefogásra "ítéltettek" - olvasható a cég legújabb elemzésében, amelyben azt igyekeznek bizonyítani, hogy a szeptemberben aláírt együttműködési megállapodást nem politikai "jókedvükből" akarják szélesíteni a felek, ezt korábban nem így tervezték.
Az IDEA arra figyelmeztet, hogy a legkényelmesebb helyzetben az MSZP van, mert a legnagyobb ellenzéki párt támogatottsága ugyan hosszú ideje nem emelkedik, de nem is süllyed, ami a 2010-es történelmi vereség tükrében sikernek számít, ezért a tárgyalásokon Mesterházy Attila diktálhat. Ha a pártelnök nem kíván közös listát állítani, közös miniszterelnök-jelölttel, akkor egyik sem lesz. "Ha viszont szélesebb megegyezést akar, akkor komoly árat fizethetnek azért az MSZP-n kívüli szerveződések" - fogalmaznak az IDEA elemzői. Hozzátették, Bajnai ugyan ismét konstruktív szerepre váltott, de hogy milyen megoldás születik, az nem rajta, hanem a szocialistákon és a Demokratikus Koalíción múlik. Kérdés, hogy mindettől nő-e a demokratikus ellenzék támogatottsága.

Még nem károsította a gyümölcsösöket a szokatlan meleg.