MTK;Seres Attila;

Seres Attila

- Visszapassz

Bár csak a pályán lennénk ilyen ügyesek – kommentálta a Facebookon az egyik MTK-szurkoló a klub tulajdonosváltásáról szóló hírt. Alighanem arra gondolt, hogy az MTK-t 16 éven át tulajdonló Várszegi Gábor tavalyelőtt átadta a klubot a Deutsch Tamás vezette egyesületnek, majd egy szerződési opció következtében visszavette azt. Most úgy tűnik, megtalálták a tőkeerős befektetőt. A visszapassz címzettje a Deutsch-család tulajdonában lévő Blue&White Investment Zrt, amely felvásárolta az egyesület összesen 750 millió forint névértékű részvényét, s ezzel a fővárosi kék-fehér klub kizárólagos tulajdonosává vált.
Miért vásárol valaki ilyen jelentős összegért veszteséget? – teszik fel a jogos kérdést a gazdasági újságírók. S miért állítja magáról az új tulajdonos, hogy "a magyar gazdaság mutatóihoz képest nagy összegű befektetéssel kívánja biztosítani a csapat működéséhez szükséges anyagi feltételeket", ami nem kis summa. A nagyobb csapatok éves költségvetése több száz millió forint, vajon komolyan gondolja-e a Deutsch-család, hogy az MTK-ból kitermelhető ez az összeg?

A jelek szerint komolyan gondolja, ne feltételezzünk róluk naivitást. A Blue&White távolról sem klubszimpátiából, hanem jól kiszámított üzleti megfontolásból szánta el magát erre a lépésre. Hogy honnan remél pénzt? Egyrészt a sportot körömszakadtáig támogató államtól. Csak pár hete jelentette be Deutsch Tamás klubelnök, hogy a kormány átvállalja a klub 850 millió forintos adósságállományát, továbbá 2020-ig évi 300 millió forinttal támogatja az MTK működését. Egy ilyen injekció legfeljebb a nullszaldóhoz elég. Az igazi üzletet az ingatlanbiznisz ígéri: az MTK nem annyira szívjóságból, hanem üzleti számításból egyesült korábban a BSE-vel. A sportegyesület 365 millió forintos adósságot hozott a házasságba, és egy nagy értékű városmajori ingatlant klubházzal, kilenc salakos teniszpályával, s a területükön található városmajori közparkkal és a szabadtéri színpaddal. Az ingatlant a fővárosi vagyonkezelő szakemberei kétmilliárd forintra becsülték. S azzal, hogy a BSE az MTK-ba olvadt, a fővárosi önkormányzat sirathatja ezt az ingatlanát.
Jó kis passz, semmi kétség.