ügyészség;Rogán Antal;Fővárosi Törvényszék;ároktői banda;életfogytiglani ítélet;

Többen rosszul lettek a tárgyalóteremben, a folyosóról pedig a rokonok sírása hallatszott FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS

- Ketten örökre rács mögött

Három életfogytiglant szabott ki idősek sérelmére elkövetett súlyos cselekmények miatt a hattagú ároktői banda ügyében első fokon, nem jogerősen a Fővárosi Törvényszék hétfőn. Az ügyész ötöt kért. Az eljárás öt éve zajlik, a vádlottakat ki kellett engedni tavaly az előzetesből, meg is szöktek. Ennek  következménye: úgy módosította a kormány az előzetes idejét, hogy az időkorlát nélküli lett.

A három életfogytiglani ítéletből kettő örökre szól, a harmadik vádlott azonban leghamarabb harminc év múlva feltételesen szabadulhat. A negyedrendű vádlott 8, az ötödrendű 20, a hatodrendű pedig 10 évet kapott. A banda tagjainak meg kell fizetniük a csaknem hatvanmilliós perköltség jelentős részét is. Az ügyész és a vádlottak egyaránt fellebbeztek – többen a felmentésükért –, így az eljárás az ítélőtáblán folytatódik.

Mind a hat vádlott előzetes letartóztatásban marad, miután a bíróság úgy ítélte meg, hogy fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye. Az ítélethirdetés közben egy ember elájult a vádlottak rokonságából, ki kellett vinni a tárgyalóteremből, a folyosóról szintén a hozzátartozók sírását lehetett hallani a tárgyalóteremben.

A banda egymással részben rokoni kapcsolatban álló tagjai 2008-2009-ben Budapesten és környékén tucatnyi idős embert támadtak meg; bántalmazták őket és értékeiket elvitték otthonukból. Két áldozatot olyan brutálisan megvertek, hogy belehaltak a sérüléseikbe. A helyszíneket lomtalanítás közben figyelték ki, a rablásokat álarcban vitték véghez.

A rendőrség 2009 elején tetten érte és őrizetbe vette őket. A vádiratban tucatnyi eset állt, de a bíróságon a több emberen elkövetett emberölés vádja nem állt meg. Az ügyészség a támadássorozat mindkét halottját a vádlottak terhére rója, a bíróság azonban az egyik befejezett emberölésnél nem látta egyértelműen bizonyítottnak a vádlottak bűnösségét.

Felmentő rendelkezés született két rablótámadás kapcsán is. A bíró kétórás szóbeli indoklásában kiemelte, hogy számos bizonyítékot kellett mérlegelnie, de ezek nem mindig voltak egyértelműek, és több esetben sem lehetett ítéleti bizonyossággal kimondani, hogy a megvádolt személyek követték el a bűncselekményt.

A banda néhány tagja – az utolsó szó jogával élve – még a hétfői tárgyalási napon is kölcsönösen hazugságokkal és bűncselekményekkel vádolta egymást.

Az ügy azért is kavart nagy port, mert tavaly a bandatagok esetében lejárt a négy év, ameddig előzetesben lehetett tartani a gyanúsítottakat. Mivel azonban ítélet nem született, ki kellett őket engedni, házi őrizetbe kerültek. Innen ősszel ketten megszöktek, Svájcban fogák el őket.

Amikor kiderült, hogy az utolsó bandatagot is kénytelenek lesznek kiengedni, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője sebtiben átnyomta a parlamenten azt a törvénymódosítást, miszerint súlyos bűncselekmények elkövetőit bármeddig rács mögött lehet tartani előzetes letartóztatásban. Emiatt nemzetközi felháborodás lett, szakértők szerint a jogszabály ellentétes az unió gyakorlatával.

Cáfolják a február 8-ra tervezett becsület nap szervezői, hogy titkolóznának a szélsőjobboldali rendezvény részleteivel kapcsolatban - pedig jelenleg csak az időpont tudható, valamint az, hogy több hungarista, neonáci csoport, így a Betyársereg, a Magyar Nemzeti Arcvonal és a Pax Hungarica Mozgalom vesz részt a szervezésben, azt már nem árulják el, hogy pontosan hol tartanák a rendezvényt. Az 1945-ös budavári német kitörés 69. évfordulója kapcsán a szervezők azt közölték, hogy "a rendezvény szervezése folyamatos, de nem övezi semmilyen titkolózás, csupán a szokásos szervezési lépéseket tartjuk be".