A leendő miniszterelnök, Bohuslav Sobotka, a szociáldemokraták elnöke közölte, ha az államfő visszadobja egy tárcavezető jelölését, az még nem akadálya a kormány megalakításának, mert ideiglenesen ő veszi át az adott minisztérium irányítását.
A koalíciós szerződést az új kabinet három pártjának elnöke, a szociáldemokrata Sobotka mellett Andrej Babis, az ANO, illetve Pavel Belobradek a kereszténydemokrata KDU-CSL részéről látta el kézjegyével. Valójában azt a megállapodást szentesítették, amelyről már az év végi ünnepek előtt megállapodtak egymással. Közzétették a miniszterek listáját is, igaz, nem hivatalosan már hétvégén tudni lehetett, kik kerülnek az egyes minisztériumok élére.
Az új kormány 17 tárcából, valamint két tárca nélküli minisztériumból áll. A szociáldemokraták nyolc, az ANO hat, a kereszténydemokraták három minisztérium irányítását kapták meg. Az ANO és a KDU-CSL egy-egy miniszterelnök-helyettest delegálhat a kabinetbe. Jirí Rusnok távozó kormányába 15, Petr Necas nyáron megbukott kabinetjének pedig 17 tagja volt.
Sobotka múlt pénteken mutatta be a miniszterek listáját Zeman elnöknek, ám egyelőre nincs hivatalos hír arról, mely jelöltek nevét húzta ki az elnök. Feltételezések szerint Zeman nem szívesen látná külügyminiszterként Lubomír Zaoráleket, de kifogásai lehetnek Jirí Dienstbier emberi jogokért felelős tárcavezető személyével kapcsolatban is. Hírek szerint a "kihúzandók" között szerepelhet az ANO védelmi miniszterjelöltje, Martin Stropnicky is. Az alkotmány nem rendelkezik arról, hogy az elnöknek mennyi idő áll rendelkezésre az új kormány kinevezéséhez, csak azt írja elő, hogy ezt követően egy hónapon belül kell bizalmi szavazást tartani a parlamentben. A koalíció 111 képviselővel rendelkezik a 200 tagú törvényhozásban.
A Mlada fronta Dnes napilap arról számolt be, hogy több leendő miniszter múltja kétes. Közéjük sorolta Svatopluk Nemecek egészségügyi minisztert, aki az Európai Bizottság egy jelentése szerint az ostravai kórház vezetőjeként messze áron felül szerzett be egészségügyi berendezéseket. Csehország rendelkezik a világon a legdrágább "gammakéssel" (a sugárterápiánál használt eszköz). Szintén vitákat gerjeszthet Antonin Prachar leendő közlekedési miniszter: az ANO politikusa az Omega servis közlekedési vállalat társtulajdonosa, ezzel felmerül az összeférhetetlenség lehetősége. A lap szerint környezetvédő csoportok ellenzik Richard Brabec (ANO) környezetvédelmi miniszter kinevezését is, mert vegyi és erdészeti vállalkozásokban érdekelt.
Kemény bírálat a palesztinoknak
Prága a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezmény súlyos megértésével vádolja a palesztinokat. A prágai nagykövetség trezorjában ugyanis 12 fegyvert, pisztolyokat és gépfegyvereket találtak. Azután folytattak vizsgálatot a külképviseleten, hogy múlt szerdán robbanás során meghalt Palesztina Csehországba akkreditált nagykövete, Dzsamal Muhammad Dzsamal. Bár a diplomata lánya azt állította, apja merénylet áldozata lett, a cseh rendőrség kizárta ennek lehetőségét, s minden bizonnyal saját robbanószerkezete okozta halálát. A cseh kormány felszólította a palesztinokat, a lehető leghamarabb tisztázzák a helyzetet. Prága egyben válaszlépéseket is fontolgat. Cseh lapértesülések szerint a nagykövet holttestét hétfőn késő este szállították el a palesztinok a cseh fővárosból. Jirí Sedivy korábbi vezérkari főnök múlt héten nem zárta ki, hogy Prága a palesztinok európai fegyvercsempészeti központja.