;

Bonta Miklós;

Bonta Miklós

- Játék a bankokkal

Vojnits Tamás tájékozatlan, ravasz vagy számító szakember. Az állam által alig néhány hónapja lenyúlt és taktikus módon ismét eladásra felkínált Takarékbank igazgatóságának elnöke egy tavaly év végi bankár fórumon megjegyezte: "nehéz lesz majd külföldi tulajdonú bankot eladni Magyarországon." Ugyanakkor - kár lenne elhallgatni - a sajátosan Matolcsy György jegybankelnökre emlékeztető logikával -, ehhez hozzáfűzte, hogy Nyugat-Európában sokkal kevesebb bank működik egy piacon, amiből nyilvánvalóan az következik, hogy "a bankolás nemzetgazdasági szintű játék." A pénzügyi kormányzat legfrissebb kegyeltje, aki számos más, a Fidesz-kormányzat jóvoltából fényes karriert befutó bankárhoz hasonlóan a Csányi-istállóban nevelkedett, nem átallott azt is kijelenteni, hogy nem egyértelmű, a külföldi akvizícióknak miben is áll az értékteremtő erejük, mivel kevés jó példát látni erre a világban. A bankvezér ezek után azt a merész következtetést vezette le, hogy hosszabb távon ettől eltérő út aligha kínálkozik Magyarország előtt. Az állami tulajdon mindenható szerepét túldimenzionáló, a piac szerepét másodlagosnak tekintő, populista kormányzat bankellenes hangulatkeltésébe jól illeszkedik be az a hír, hogy legalább két, német tulajdonú bank, két évtizedes magyarországi jelenlétét feladva, távozik. Tulajdonát - a fideszes logikát követve - átadja az államnak, vagy a kormányhoz közelálló bankcsoportoknak.

"Én pesszimista vagyok, nem látom, hogy reális fordulat következhetne be a közeljövőben, mivel a magánszektorban a magánszemélyek közül még mindig korábbi hiteleiket nyögik. Még ha tudnak is törleszteni, akkor is sok idő telik majd el, míg visszatérnek a piacra"– nem nehéz kitalálni, hogy ezek a szavak a bankok elleni harc egyik kárvallottjától származnak. Ugyanott, ahol Vojnits Tamás a bankolást "nemzetgazdasági szintű játéknak" nevezte, Heinz Wiedner, a magyarországi Raiffeisen Bank vezérigazgatója adott ilyenfajta kórképet búskomor lelkiállapotáról.

Arról viszont nem beszélt, hogy a bankadó, a végtörlesztés vagy a tranzakciós illeték okozta károk vezettek-e oda, hogy eladják budapesti leánybankjukat. Jelentős nemzetközi tapasztalattal azt sugallta, hogy a kockázatos gazdasági környezet miatt nehéz olyan megtérülést ígérni, ami megérné az eladósorban lévő bankok megvételét. A második Orbán-kormány több alkalommal (Mol-részvénycsomag, E.ON gázüzletág) bebizonyította, hogy számára a veszteséges üzlet a jó üzlet. A közgazdasági logika a Kárpát-medencében rendszeresen a feje tetejére áll. A termőföldnél a kisgazdaságok verik a nagyokat, a bankoknál a kis- és közepesek csakúgy. Ha elfogy a tőkéjük, akkor sincs elkeseredésre ok, hiszen az állam a tőkepótlásban verhetetlen. Az udvaroncok úgy érik, mintha maguknak adnák. És nem is tévednek.