atomerőmű;Paks;bővítés;nukleáris energia;

- Sok ezer milliárdos ügy - elég a paksi sunnyogásból

Azonnali tájékoztatást kér az Együtt-PM a paksi atomerőmű bővítésének részleteiről - közölte Jávor Benedek független országgyűlési képviselő tegnap. Mint írta: Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár egyik elejtett megjegyzése alapján "a kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat Oroszországgal a paksi atomerőmű bővítéséről". Eközben a parlament és a közvélemény továbbra sem tud semmit a beruházás részleteiről - tette hozzá a politikus.

A pártszövetség az országgyűlési törvény előírásaira hivatkozva a várható költségekről, illetve a paksi áram tervezett áráról, továbbá arról kér tájékoztatást, hogy milyen technológiával kívánják megvalósítani az atomerőmű-bővítést - írta Jávor Benedek, megjegyezve, hogy az említett jogszabály alapján az Orbán-kabinet még a minősített adatokat is köteles kiadni. A politikus hangsúlyozta: "az Együtt-PM nem hagyja, hogy az Orbán-kormány a magánügyének tekintse az ország energiaellátását és külkapcsolatait hosszú évtizedekre meghatározó, a GDP 10-15 százalékát érintő paksi bővítést". 

Lázár János a gazdasági és informatikai bizottság 2013. december 17-i ülése után - melyen az ellenzék nem vett részt - azt mondta: a magyar kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat Oroszországgal több évtizedes atomenergetikai együttműködése meghosszabbításának érdekében. A két állam megállapodásának célja a paksi atomerőmű kapacitásának hosszú távú fenntartása annak érdekében, hogy a lakosság és a gazdaság olcsóbb áramhoz jusson.

Lázár János elmondta, hogy Magyarországon az egyik legsúlyosabb kérdés az áram ára, amely hatással van a gazdaság versenyképességére. Lázár ugyanakkor arról nem beszélt, hogy, ha ilyen fontos az áramdíjak alacsonyan tartása, akkor a kormány miért enegedi évek óta több tízmillárd forintos nagyságrendű extra profithoz jutni a paksi atomerőmű tulajdonosát, az állami áramnagykereskedelmi társaságot, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-t.

Megint mellélőtt a minisztérium a kasszacserék ügyében, ezért havi 1000-1500 forint plusz költségbe kerül majd a kereskedőknek, hogy a kormányzat "megvédi" őket a magas adatátviteli tarifáktól. A kormány ugyanis a piaci árnál magasabb hatósági árat határozott meg az online kasszák adattovábbítására. A kabinet ugyanakkor az év végén ismét nagylelkű volt, közölte: nem bünteti meg azokat a kereskedőket, akiknek eddig a kormány hibájából nem sikerült kasszacsere, sőt a támogatást is változatlan feltételekkel folyósítja.