autó;biztosítás;kgfb;biztosítók;

Fotó: Bielik István/Népszava

- Kötelezőváltás: ma jár le a határidő

Becslések szerint idén mintegy 400 ezer autós mondta fel a december elsejei határidőig az év végén lejáró kötelező gépjármű-felelősségbiztosítását (kgfb). Nekik december 31-ig, vagyis ma kell megkötniük az új biztosítási szerződést. 

Az autósok zöme ugyan már a november felmondással egy időben intézkedett új szerződése megkötéséről, mégis, az előző évek tapasztalatai alapján körülbelül 15-20 ezren lehetnek olyanok, akik erre csak decemberben kerítettek vagy kerítenek sort.
Többségük vélhetően nem alkuszi közreműködéssel, hanem önállóan végzi el a biztosítóváltást, ilyenkor a régi szerződés felmondása értelemszerűen nem esik egybe az új megkötésével. Aki azonban az új szerződés megkötését elmulasztja, már január elsejétől fedezet nélkül marad, és azon túl, hogy súlyos kockázatot vállal, a normál díj többszörösét lesz majd kénytelen utólag megfizetni a fedezetlenségi díjra vonatkozó szabályok szerint.
Ugyanígy járhat az az autós is, aki intézkedett ugyan az új szerződéséről, ám az aláírt megbízásáról mostanáig nem kapott visszajelzést alkuszától. Ilyenkor egy telefon is elegendő ahhoz, hogy megbizonyosodjék arról, valóban eljutott-e a megbízása a teljesülésig.

Az első díjrészlet befizetésének esedékessége január elseje. Még a december legvégén megkötött biztosítások díjbekérőjének is meg kell érkeznie január első felében az adott biztosítótól. A díjfizetésre az ügyfeleknek az esedékességtől számított maximum 60. napig van lehetősége. Ez az év végi szerződők esetében március 1-jei határidőt jelent. A 60. nap elteltével azonban a biztosítóknak díjnemfizetés miatt törölniük kell a szerződést, nem érdemes tehát az utolsó napokra halogatni az első díj rendezését.

Arra is ügyelni kell, hogy a befizetendő díj 30 százalékkal magasabb, mint a kalkulált, hiszen a biztosítók az első díjrészlettel együtt kötelesek kiszámlázni a törvény által előírt baleseti adót is. Különösen beszedési megbízás esetén okozhat problémát, ha a megadott limitet az ügyfél nem az adóval növelt összeggel kalkulálta, mivel így a megbízás nem teljesül, ami akár a szerződés törlését is eredményezheti.

A második Orbán-kormánynak szerencséje volt a 2013-as esztendővel: az amerikai állampapír-vásárlási program olyan likviditást teremtett a világ pénzpiacain, amelyből jutott Magyarországnak is. Az ország leszakadása a régió többi országától mégis tovább folytatódott. Egyes gazdasági mutatók ugyanakkor (mint a GDP arányos államháztartási hiány mértéke vagy az infláció) kétségtelenül javultak. A 2012-es recessziós évhez viszonyítva csekély növekedés is észlelhető volt, ám a GDP arányos az államadósság továbbra is 78 és 81 százalék körül stagnál. Kilenc évi kínlódás után Magyarország kikerült a túlzott deficit alá vont uniós országok köréből. Kérdés meddig maradunk kint.