Kifulladt a Fidesz rezsikampánya. A jövő év elejére beígért újabb tíz százalék körüli energiaár mérséklésekkel véget érnek a közüzemi díjcsökkentések. Az Orbán-kabinetnek azt követően legfeljebb már csak újabb ígéretekre, valamint arra futja majd, hogy emlékeztesse a választókat az idei kétes értékű díjcsökkentésekre. Így a kormánypárt által korábban 2014-re beígért "jelentős mértékű" újabb díjmérséklési hullám feltehetően elmarad - nyilatkozta lapunknak Józsa István. Az MSZP frakcióvezető-helyettese elmondta: az Orbán-kormány óriási károkat okozott a közműszektornak, csakhogy elérje választási propaganda céljait. A 2013 januári, majd az októberi tíz-tíz százalékos tarifalefaragás miatt a csőd szélére kerültek a többnyire önkormányzati tulajdonban lévő távhőtársaságok. Ezért az év folyamán több mint 52 milliárd forint közpénzzel kellett támogatni a hőszolgáltató cégeket, hogy működőképesek maradhassanak. Idén ugyancsak a kormányzat intézkedései miatt veszteségessé váltak a lakossági szektorban a gáz-, és áramszolgáltató vállalatok, amelyek a talpon maradásuk érdekében a vállalati ügyfeleik díjait emelték, ami viszont a magyar vállalkozások versenyképességét rontotta. "Járulékos kár", hogy az energetikai szektorban szinte teljesen leálltak a beruházások. Ezzel a kisvállalkozások ezrei lehetetlenültek el, amely tömeges munkahely-megszűnésekhez vezetett. A kabinet kilátástalan helyzetbe hozta a szintén jobbára a települések kezében lévő hulladékszállító társaságokat, amelyek a kényszerű díjcsökkentések miatt milliárdos veszteségeket halmoztak fel. Több száz településen már a szemét elszállítása is veszélybe került, harmincnál is több önkormányzat esetében pedig kényszerkijelöléssel kellett kukásautókat kivezényelni, mert a korábbi szállító társaság veszteségessé válása okán nem vállalta tovább szolgáltatás elvégzését. A kabinet nem kegyelmezett a vízszolgáltató és szennyvízkezelő cégeknek sem. A kéményseprőket is utolérte a rezsicsökkentés bosszúja: az egyébként sem túl magas áraik kényszerű csökkentés miatt kéményseprő vállalkozások tucatjai mentek tönkre. Vagyis az Orbán-kabinet minden közműellátási ágazat korábbi eredményes működését feláldozta a rezsicsökkentés oltárán. A kormány közben mélyen elhallgatja, hogy a jelenlegi árkedvezményekért már most súlyos, több tíz milliárd forintos árat kell fizetnie a magyar társadalomnak.
A Fidesz-kormány azt is igyekszik eltitkolni, hogy az általa bevezetett kedvezményrendszer mélyen igazságtalan. A tarifacsökkentésekkel főként a jómódúak jártak jól - jegyezte meg a szocialista politikus. Az energiák esetében például árengedmények hasznának csak a tíz százaléka jutott el a lakosság legszegényebb 40 százalékához, míg a legjobban élő 20 százalék a kedvezmények 50 százalékát tehette zsebre. A legrászorultabbak pedig kiestek a kedvezményezetti körből, mivel a szénnel és a fával fűtő családokat a Fidesz - korábbi ígéretei ellenére - nem részesítette támogatásban. Mint ahogyan a rezsicsökkentés második köréből a palackos PB gázt fogyasztókat is kihagyta a kormányzat. Eközben a társasházakat az önálló döntés jogától megfosztva, és újabb kiadásokkal sújtva, a Fidesz dicsőségét hirdető rezsicsökkentési plakátok kifüggesztésére kötelezte az Orbán-kormány.
A frakcióvezető-helyettes úgy véli: a kormánypárt által megvívott rezsiharc nagyjából véget ért, a Fidesz győzelmet aratott a kedvezmények árát többszörösen megfizető családok felett, akiket az elmúlt évek során bevezetett több tucat extra adóval már amúgy is térdre kényszerített.
Józsa István kijelentette: abban az esetben, ha 2014-es választásokon a szocialisták kerülnek kormányra akkor átalakítják a támogatási rendszert. Méghozzá úgy, hogy a kiskeresetűek kedvezményeit megnövelik, a magas jövedelműek támogatását pedig lejjebb viszik.
Mélyponton az energiaszektor beruházásai
2010 óta folyamatos csökkentést mutat az energiaszektor beruházási hajlandósága. Idén a harmadik negyedévben alig 30 milliárdnyi energetikai beruházást regisztrált a KSH, ami éves összevetésben 30 százalékos visszaesésnek felel meg. Az év első 9 hónapjában a tavalyi éves beruházási érték fele sem jött össze, pedig már 2012-ben is 90 milliárddal kevesebbet fordított az ágazat beruházásokra, mint az azt megelőző évben.
Különösen aggasztóak ezek a számok, ha figyelembe vesszük, hogy nemzetgazdasági szinten a harmadik negyedéves beruházási adatok éves összevetésben közel 10 százalékos bővülést mutattak. Ezzel az energetika "kivívta" a legrosszabbul teljesítő ágazat címet.
Az energetikai beruházások visszaesése alapvetően két tényezőből fakad - állapítja meg a Portfolió.hu elemzése. Egyrészt Európa-szerte komoly kihívásokkal küszködik az energiaszektor, ugyanis a válság elhúzódása az energiakereslet tartós visszaeséséhez vezetett. Mindezek mellett a legfontosabb termékek esetében árcsökkenés volt megfigyelhető Európában. Ezek miatt számos cég átszervezési programot indított az elmúlt években, eszközöktől válnak meg, munkahelyeket szüntetnek meg.
Erre az egyébként is negatív környezetre erősített rá több helyen a politika, illetve a szabályozás változása. Magyarországon már a válság kitörése után megjelent az energiacégeket terhelő különadó, de a 2010-es kormányváltás óta egyértelműen nehezedő működési környezet jellemzi az ágazatot. Az új szektorális adók, árbefagyasztás, támogatásmegvonások, majd a mesterséges rezsicsökkentési lépések nehezítik az energiapiaci szereplők boldogulását. Mindezeket többnyire ad hoc módon, előzetes egyeztetések nélkül vezették be, emiatt megérthető, hogy a hazai energiapiacon a magántársaságok többsége csökkenti a beruházásait.
Újabb országjárásba kezd a Fidesz
Újabb országjárásba kezd a Fidesz: január 20. és február 15. között 119 helyen 30 kormánypárti politikus tart fórumot a rezsicsökkentésről - jelentette be Kocsis Máté, a párt kommunikációs igazgatója vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján. A kampányhoz aktivistákat is toboroznak - jelezte. Közölte: a fórumokon miniszterek, államtitkárok, európai parlamenti képviselők, polgármesterek és a párt elnökségének tagjai vesznek részt. 2014 a rezsiharc éve lesz, és a jövő tavaszi választások legnagyobb tétje az: sikerül-e megvédeni a rezsicsökkentést - mondta Kocsis Máté. A rezsimunkacsoport már dolgozik azon, hogy mely szolgáltatásokat és milyen mértékben érintsen a következő rezsicsökkentés, amelyről várhatóan a januári frakcióülésen döntenek - tette hozzá.
A kampány végéig szól a rezsipropaganda
A választási kampány végéig, ha csak szavakban is, de kitart a Fidesz a rezsicsökkentési propaganda folytatása mellett - véli Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője. Ez a jól felépített kommunikációs hadjárat ugyanis politikai sikereket hozott a pártnak. Így abban az esetben, ha már nem történnek újabb tarifalefaragások, a Fidesz akkor is nyert a kampányfogással. Az ellenzéki pártoknak ugyanis hosszú ideig nem is sikerült olyan témát felvetniük, amely hasonlóan népszerű lett volna a választók körében. Mostanra azonban az ellenzék talált a széles társadalmi rétegek számára érdekes témákat. Például az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésének az ügyét, amelyből a társadalom nagyobb része vesztesként került ki, és emiatt a kormánypárt ellenes érzéseket is táplálja.