;

Mecénások Klubja;Kína;börtön;újságíró;világháló;Riporterek Határok Nélkül;gazdasági reformok;Hszi Csin-ping;

- Ideológiai nevelés újságírók számára

Kínában a kommunista párt novemberi harmadik plénumán átfogó gazdasági reformokat jelentettek be, a piac által üdvözölt intézkedések azonban továbbra sem járnak bármiféle ideológiai nyitással, demokratizálódással. Sőt, hiába a több mint 600 millió internetező, Peking még jobban meg akarja szűrni a világhálót. Az újságírókat pedig arra kötelezik, hogy marxista vizsgát tegyenek, így bizonyítsák a hatalom melletti lojalitásukat.

A kínai újságírók csak akkor dolgozhatnak tovább a szakmában, ha leteszik a kötelezően előírt vizsgát. A kommunista párt által szervezett előadásokat kell hallgatniuk, s legalább 18 órán kell részt venniük. Egy 700 oldalas tankönyvből kell vizsgát tenniük.Az előírások azt is tartalmazzák, hogy szigorúan tilos a párt irányvonalával szembemenő hírmagyarázatokat, kommentárokat írniuk, mert „a párt irányítja a sajtót” - hangzik a pofonegyszerű magyarázat. Első ízben fordul elő, hogy az újságírókat ilyen tömegesen kényszerítik a vizsgák letételére.

Bár a kínai állami sajtó mindig is a párt szócsöve volt, az újságírók szabadabban dolgozhattak az elmúlt évek során. Hszi Csin-ping elnök alighanem ezt elégelte meg. Továbbá azt, hogy az emberek gondolkodására egyre nagyobb hatást gyakorolnak a „veszélyes ideológiát terjesztő” közösségi oldalak.

Bár a cenzúra olajozottan működik, s a veszélyes híreket hamar eltüntetik az oldalakról, újra és újra felbukkannak a világhálón, a nagy kínai tűzfal résein mindig be tudnak szivárogni olyan nyugati hírügynökségektől származó információk, amelyeket veszélyesnek tart a pekingi kormányzat. A kainet 2004 óta működteti az úgynevezett 50 centes hadsereget, amely a weboldalakat felügyeli.

A „hadsereg” tagjai eltávolítják a rezsimet bíráló kommenteket és a pártvezetést dicsőítő mondatokkal helyettesítik őket. Minden ilyen bejegyzést 50 centtel honorál az állam. A kínai kormányzat legutóbbi intézkedései arra utalnak, hogy a vezetés egyre jobban tart attól, kezdi elveszíteni befolyását az emberek felett. Az internetező társadalmat nagyon nehéz felülről irányítani. Hszi Csin-ping már augusztusban felhívta a párt illetékeseinek figyelmét arra, végzetes következményekkel jár, ha elveszítik a médiákért folytatott harcot.

Nagy kérdés, valóban az a legjobb módszer-e erre, hogy ideológiai nevelésben részesítik az újságírókat. Véleményük ugyanis aligha változik meg a 18 órás kurzus után. A képzésen azonban hamar túl kell esniük, mivel a vizsgákat már januárban vagy februárban le kell tenniük. Ha sikerrel válaszolnak a feltett kérdésekre, megkaphatják újságíró igazolványukat. Azok viszont, akik megbuknak, újra kell járniuk a tanfolyamot.

Az utóbbi időben a vezetés nagyobb nyomás alá helyezte a média képviselőit, s ezt nemcsak a belföldi újságírók érzékelték: több külföldi riporter sajtóengedélyét vonták vissza. Amerikai újságírókat pedig az országból való kiutasítással fenyegettek meg.

Néhányuk továbbra sem tudósíthatnak Kínából, mert a hatóságoktól hosszas várakozásokat követően sem kapták meg a szükséges engedélyeket. A Riporterek Határok Nélkül szervezet szerint világszerte 178 újságíró ül börtönben. A legtöbben Kínában, Eritreában, Törökországban, Iránban és Szíriában.

Ha az Antarktisznál elakadt orosz hajót két napig nem érik el jégtörők, légi úton fogják megmenteni utasait. Az Akagyemik Sokalszkij nevű orosz kirándulóhajó még kedden, szenteste akadt el az Antarktisz partjai közelében lévő jégben. Bár a hajó elvileg olyan helyen járt, amely jól hajózható a déli félteke nyarában, az időjárásban hirtelen bekövetkezett változás nyomán a szél jégtáblák közé szorította.