fizetési morál;Bisnode;

Fotó: Vajda József/Népszava

- Javul a fizetési morál

Ma számláik 62 százalékát fizetik időben a cégek, míg egy évvel korábban csupán 56 százalékát - derül ki a Bisnode nemzetközi üzletiinformáció-szolgáltató fizetési tapasztalat programjából. Ugyanis nemcsak a határidőben fizetett számlák aránya nőtt, hanem a fizetési fegyelemre utaló egyéb mutatók is javultak: a cégek rövidebb határidőre és kisebb késéssel teljesítenek.

A Bisnode önkéntes csatlakozáson alapuló fizetési tapasztalat programja - évente több mint 1,5 millió számla feldolgozásával nyert - adataiból az derül ki, hogy ma a cégek átlagosan 28 napos fizetési határidővel egyenlítik ki számláikat. Ez az idő egy nappal csökkent a 2012-ben mért adathoz képest.

A legnagyobb fizetési határidővel a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásával foglalkozó vállalkozásoknál, a papíriparban és az építőiparban kell számolni, ahol 40-50 napos az átlagos számlafizetési határidő.

Jelenleg az oktatással, az információval és kommunikációval foglalkozó cégek késnek a legtöbbet számláik kiegyenlítésével (43-44 nap), de jelentős a számlafizetési késedelem a papíriparban is. A bedőlésektől igencsak fenyegetett építőipar a legkésőbb fizető iparágakat felsorakoztató listán "csupán" a kilencedik (24 nap).

Megyei szinten Heves megyében késnek a legtöbbek számláik kifizetésével a cégek (35 napot), de a fővárosban is magasabb (23 nap) a fizetési késedelem az országos átlagnál.

Összességében javult a cégek fizetési morálja - állapítja meg az üzleti tanácsadó cég. Igaz, a javulás szerintük is igen kicsi, még így is nagyon magas a számlafizetési késedelem és a határidő. Ma Magyarországon ugyanis átlagosan 49 napot kell egy vállalkozásnak arra várnia, hogy hozzájusson pénzéhez.

Viszonylagos stabilitást hozhat nemcsak az amerikai, de a világgazdaságban is, hogy Barack Obama elnök - helyi idő szerint csütörtökön - aláírta a képviselőházban és a szenátusban is jóváhagyott költségvetési megállapodást. Ehhez társul, hogy 2014-ben, az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi bank, Federal Reserve (Fed) eszközvásárlási programjának mérséklése immár tény. A magyar gazdaság nem nyer az ügyön: a CIB elemzői szerint drágább lesz az adósságfinanszírozás és az ideinél nagyobb lehet az infláció is.