CIB Bank;IMF;Obama;FED;monetáris politika;adósságfinanszírozás;

A Fed eszközvásárlási programjának fékezését a magyar gazdaság is megérzi FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Növekedés nélkül nem megy

Viszonylagos stabilitást hozhat nemcsak az amerikai, de a világgazdaságban is, hogy Barack Obama elnök - helyi idő szerint csütörtökön - aláírta a képviselőházban és a szenátusban is jóváhagyott költségvetési megállapodást. Ehhez társul, hogy 2014-ben, az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi bank, Federal Reserve (Fed) eszközvásárlási programjának mérséklése immár tény. A magyar gazdaság nem nyer az ügyön: a CIB elemzői szerint drágább lesz az adósságfinanszírozás és az ideinél nagyobb lehet az infláció is.

Magyarországnak, mint kis és nyitott országnak már 2013-ban is szerencséje volt azzal, hogy az Egyesült Államok fenntartotta gazdaságélénkítő programját, melynek révén óriási tőke áramlott a magyar állampapírpiacra is. Annak is szemtanúi lehettk, hogy mindez anélkül javította hazánk kockázati megítélését, hogy ennek belpiaci okai lettek volna. Ebből a szempontból sem közömbös, hogy a CIB Bank 2014-re kitekintő elemzésében alapvetően azzal számol, hogy a Fednek sikerül biztosítania azt a "békés átmenetet", amelynek során fokozatosan felhagynak az amerikai államkötvényeknek ma még havi 85 milliárd dollárt kitevő felvásárlásával.

Ennek kapcsán figyelmeztetnek a bank szakértői, hogy egyrészt a fejlett piaci állampapírhozamok emelkedő pályára állnak, a feltörekvő piacokra irányuló tőkeáramlások pedig az elmúlt időszakkal összevetve egyrészt mérséklődnek, másrészt jóval volatilisabbá (változékonyabbá) válnak. A magasabb állampapírhozam egyébként azt jelenti, hogy a költségvetési hiány csak az ideinél drágábban lesz finanszírozható. A helyzetet tovább ronthatja, hogy a hónapról hónapra mérséklődő alapkamat miatt a magyar állampapírok előnye más kötvényekkel szemben fokozatosan mérséklődik.

A CIB elemzői is utalnak arra, hogy minden bizonnyal a monetáris politika lesz az, ami 2014-ben a leginkább meghatározza majd a globális kockázati étvágyat és a piacok teljesítményét. A pénznyomtatás nem tarthat a végtelenségig, a világ vezető jegybankjainak a következő években vissza kell térniük a normális monetáris kondíciókhoz.

Van Amerikának költségvetése
Az amerikai elnök is aláírta helyi idő szerint csütörtökön a képviselőházban és a szenátusban is jóváhagyott költségvetési megállapodást, amely 2015 őszéig meghatározza a prioritásokat, és elűzi a gondot, hogy ismét leáll a washingtoni kormányzat működése. Barack Obama Honoluluban ratifikálta a törvényt, ahol a családjával tölti a szabadságát. A megállapodás 23 ezer milliárd dollár deficitcsökkentést irányoz elő tíz év alatt az adók növelése nélkül, és az elkövetkező két év folyamán 63 milliárd dollárral csökkenti az automatikus költségvetési megszorítások tételeit, ami főként a Pentagon számára jelent megkönnyebbülést. A kompromisszum háromévi költségvetési háborúskodásnak vet véget, amely két ízben is a technikai csőd szélére sodorta az Egyesült Államokat. Az elnök aláírta a védelmi minisztérium költségvetését is, amely 552,1 milliárd dollárt irányoz elő katonai kiadásokra. A külföldi – mindenekelőtt az afganisztáni – műveletekre 80,7 milliárd dollárt különítenek el. A költségvetés - gyakorlatilag két gazdasági évre szóló - aláírása kiszámíthatóságot teremthet Amerika számára, amelynek kedvező hatása globális lehet.

A CIB munkatársai megállapították, hogy a jegybankok és kormányok válságkezelési intézkedéseinek köszönhetően a világgazdaságot érintő összeomlásról szóló forgatókönyvekről már nem beszélnek a pénzpiaci elemzők, a válságról azonban továbbra sem lehet múlt időben beszélni. Jelenleg a legfőbb kockázatnak azt látják, hogy a világgazdaság egy hosszan tartó, alacsony növekedési ütemű periódus előtt áll, ami rendkívüli módon megnehezítheti az adósságleépítést, a krónikusan magas munkanélküliségi ráták csökkentését, illetve az életbevágóan fontos strukturális reformok végrehajtását.

A bank következtetése az, hogy Magyarország számára, a globális válság egyik legnagyobb tanulsága: a külső eladósodásra épülő gazdaságpolitika nem életképes. Az adósságcsapdából való kitöréshez elengedhetetlen a növekedési potenciál emelése, a foglalkoztatottság bővítése, a versenyképesség javítása, bizonyos területeken a megfelelő szerkezeti reformok végrehajtása és nem utolsó sorban a beruházások ösztönzése.

Az adósságot azonban ez idő alatt is finanszírozni kell, ami bizalom nélkül nem lehetséges. A bank szakértői szerint ugyan rövid távon sikeresnek nevezhető az IMF-megállapodásból való kihátrálás és az IMF-hitel visszafizetése, de a kockázatok mérlegelésénél nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez egy rendkívül kedvező globális likviditási helyzetben történt, ám ennek a környezetnek a Magyarország szempontjából kedvezőtlen irányú változása már jövőre elkezdődhet.

A hazai közgazdászok többsége azonban nem tartja sikernek az IMF-fel való korai szakítást. Úgy vélik, hogy teljesen értelmetlen volt az IMF kiebrudalása, a kedvezőbb kamatozású hitel felváltása egy drágábbra. Emellett a kormány által oly sokszor deklarált "pénzügyi függetlenségünk" helyzete mit sem változott azáltal, hogy nem a Valutaalapnak, hanem külföldi bankok konzorciumának tartozunk.

A makrogazdasági adatok közül az alapkamatra vonatkozó előrejelzését egyelőre nem módosította a CIB Bank, várakozásuk szerint a 3 százalék a kamatcsökkentési ciklus végét jelzi, de nem zárják ki, hogy ennél kicsivel alacsonyabb szinten áll meg a ciklus. Hozzáteszik, hogy 2014-ben huzamosabb ideig történelmi minimumszintjén maradhat az alapkamat, de a növekedésnek induló infláció, valamint a Fed mennyiségi lazításának visszafogása 2014 vége felé már kamatemelésre késztetheti a magyar jegybankot.

Rendszerszintű, az adóhivatal filozófiájába beépült hibás eljárási rend és konkrét korrupció is az oka annak, hogy a legnagyobb cégek esetében sokszor nem nyomozzák ki az adócsalásokat - mondja Horváth András. Az évi ezermilliárdos áfacsalások ügyével a nyilvánossághoz fordult, a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) kilépett adó-ellenőrzési szakember fordulatot lát az ügyben, szerinte a hivatalos szervek válaszaiból is az derül ki, hogy neki van igaza.