MOL;leminősítés;Standard and Poor's;

Fotó: Népszava

- Értelmezhetetlen a Mol leminősítése

A Standard & Poor's döntése, amellyel leminősítette pénteken a Mol adósosztályzatát, értelmezhetetlen, hiszen a Mol pénzügyi pozíciója remek, és az INA-részesedés esetleges eladásával az még tovább javulna - mondta Vágó Attila, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője. Annak tehát, hogy az olajvállalat ne tudná visszafizetni az adósságait, zéró a valószínűsége.

Vágó kifejtette: a vállalat pénzügyi pozíciója most is erős, és ha úgy alakul, hogy el kell adnia az INA-t, akkor még több pénz lesz a zsebében, sőt ebben az esetben a nettó adóssága nettó készpénzbe fordulna át. 

Az elemző véleménye szerint az sem feltétlenül negatív ebben az esetben, ha a Mol földrajzi sokszínűsége halványulni fog, ugyanis Horvátországgal egy olyan országot hagyna maga mögött, ahol évről évre csak gondjai vannak.
Vágó Attila mindazonáltal megjegyezte: ő nagyobb esélyt ad annak, hogy a felek végül megegyeznek.

A Standard & Poor's elsősorban az INA-részesedéssel kapcsolatos bizonytalanságokkal indokolva a leminősítést. Az S&P a Mol hosszú lejáratú vállalati hiteleinek minősítését a korábbi negatív kilátású BB+ besorolásról BB besorolásra módosította stabil kilátással. A Mol kötvényeinek hitelbesorolását pedig egy fokozattal rontotta. Az S&P döntését követően a vállalat hosszú lejáratú hiteleinek besorolása megegyezik Magyarország szuverén adósságának hitelkockázati besorolásával.

A Mol a döntésre reagálva közölte, hogy az INA jövőjére vonatkozó, folyamatban levő tárgyalások nem befolyásolják az INA és a Mol-csoport napi működését.

A társaság hangsúlyozta: a Mol célja továbbra is az, hogy eredményesen végződjenek a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások, amely így további értékteremtés alapja lehet. Ugyanakkor ha a horvát kormány nem támogatja a piaci alapú működést, a Mol felelős tőzsdei vállalatként felkészült az INA-részesedés eladására. A Mol fenntartja a jogát arra, hogy részvényesei érdekében megfelelő időben a lehető legjobb stratégiai lehetőséget válassza. A döntés ideje azonban még nem érkezett el, a tárgyalások még tartanak.

A Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján közzétett közleményében kiemeli, hogy a társaságnak erős a pénzügyi pozícicója mind a likviditás, mind a tőkeerő terén. Az idei év harmadik negyedévének végén a vállalat nettó eladósodottsága az EBITDA-hoz viszonyítva 1,1-szeres mértékű, a nettó eladósodottság szintje pedig 20,7 százalék volt, amely a legalacsonyabb szint az elmúlt öt évben. A Molnak 2013. szeptember 31-én 3,8 milliárd euró szabad likviditása volt, amely mind rövid, mind középtávon nagyfokú pénzügyi rugalmasságot biztosít.

A Budapesti Békéltető Testület (BBT) szerint a Magyar Telekom és egyes vállalkozások a Fővárosi Ítélőtábla egyértelmű ítélete ellenére továbbra is tisztességtelenül korlátozzák a fogyasztói jogokat a jótállási feltételekben - közölte a testület az MTI-vel szombaton.