;

MSZP;interjú;Szanyi Tibor;

Fotó: Szalmás Péter/Népszava

- Szanyi: Az apátia az ellenségünk

Az MSZP európai parlamenti listavezetőjének meggyőződése, hogy tavasszal arra a kérdésre fog leegyszerűsödni a választás: maradjon-e a Fidesz, vagy jöjjön az MSZP. Ugyanakkor Szanyi Tibor szerint az új választási törvény úgy van felépítve, hogy a hatalomban lévők szinte tetszőlegesen tudnak csalni. Mint mondja, az MSZP az egyetlen párt, amely teljes szívvel felvállalja az európaiságot és amely Európában nem pénzeszsákot, hanem kulturális és politikai közösséget, gazdasági együttműködési lehetőséget lát.

- Fél lábbal már Brüsszelben van?

- Még nem, de félig készülök. Az MSZP európai parlamenti listájának vezetőjeként 2014-től tagja lehetek a testületnek. Ám később is csak fél lábbal leszek a belga fővárosban, mert nem szeretnék oda költözni. Ingázni fogok Budapest és az Európai Parlament (EP) között. Ez körülbelül annyira macerás, mint mondjuk egy magyar képviselőnek hetente akár többször is Békéscsabáról a fővárosba utazni.

- A kampányban is ingázik majd; hol az uniót népszerűsíti, hol azt, amit a szocialisták ajánlanak Magyarországnak?

- Eldöntöttük, hogy a kampányban sokkal inkább az MSZP-t akarjuk eladni, mint az Európai Uniót. Elsősorban azért, mert jó néhány dolgot mi magunk is szeretnénk a közösségben megváltoztatni. Vannak, akik egyenesen átkozzák az uniót, de nekik azt szoktam mondani, ha nem tetszik valami a saját városukban, azt sem akarják kidobni, inkább igyekeznek változtatni.

- Nemrég nyílt levélben lobbizott Orbán Viktornál annak érdekében, hogy május 25-én együtt választhassuk meg az országgyűlési és az EP-képviselőket. Gondolja, hogy a miniszterelnök odafigyel javaslatára?

- Figyelhetne, de egyre biztosabb, hogy különböző időpontra írják ki a két választást. Mi azonban ezt sem adjuk fel. A párt Jókai utcai székházában ma állítjuk fel a karácsonyfát, ami alá a rászoruló gyerekeknek kerül ajándék, az ágaira pedig kívánságokat írunk. Az egyik kívánság az lesz, hogy májusban egyszerre szeretnénk országgyűlési és EP-képviselőket választani. Annál is inkább, mert ez a két intézmény összetartozik. Ma már nincs olyan magyar ügy, aminek ne lenne európai vonatkozása, és nincs olyan uniós kérdés, aminek ne lenne hazai vonatkozása. Bár ha áprilisban lesznek a magyar országgyűlési választások, akkor hamarabb megszabadulhatunk Orbántól, ami viszont előny.

- A nyílt levélben azt kérdezi a miniszterelnöktől: tett-e már lépéseket azért, hogy az EBESZ nemzetközi választási megfigyelői részt vegyenek a jövő évi magyarországi voksoláson. Tényleg tart attól, hogy sérülhet a választások tisztasága?

- Az új választási törvény úgy van felépítve, hogy a hatalomban lévők szinte tetszőlegesen tudnak csalni, egyebek mellett a határon túli szavazatokkal. A törvény nem igazán szabályozza például azt, mit kell tenni, ha valaki beállít az egyik kőbányai szavazókörbe és közli, hogy hozott 1500 voksot a határon túlról. És ez csak egyetlen példa. Az EBESZ egyébként minden országba küld megfigyelőket, azt azonban nem vizsgálják, hogy az adott országban a hatalom a győzelem érdekében kriminalizálja-e az ellenzéket. Sajnos el tudom képzelni, hogy Orbán ilyesmire is készül.

- Míg a miniszterelnöknél lobbizott, a házelnököt a szólásszabadság korlátozása miatt "feljelentette" a strasbourgi bíróságnál. A Klubrádiónak azt mondta, tudja, hogy legfeljebb jövőre lesz ítélet az ügyben, de Kövér Lászlót mindenképpen szeretné rávezetni, hogy a bugris tempóról érdemes európai tempóra váltani. Hisz abban, hogy ez sikerülhet?

- Mégiscsak a remény hal meg utoljára. Nyilván nehéz Kövérből kultúrembert faragni, de törekedni kell erre. A büntetésemnek nem volt semmi alapja, csak odavágott, mert nem tetszett neki valami, akár egy kocsmában. Ami a bugris tempót illeti, az részemről igazán árnyalt vélemény volt.

- "Mentálisan megzakkant bolsi-milliárdossal nem lehet normális jövőt építeni" - üzente a Facebookon Orbánnak és sokak szerint Gyurcsány Ferencnek is. Ezt szintén árnyalt véleménynek szánta?

- Korábban azt is mondtam, hogy ez a két ember a legnagyobb kártevője a magyar társadalomnak, és ezt ma is így gondolom. Közös vonásuk, hogy mindketten az exállampárti vagyon és kapcsolatrendszer kegyeltjei. Kétségtelen, ez másokra is áll, gyakorlatilag az összes ismert magyar milliárdosra. A piacon sikeres vállalkozók azonban nem a politikán keresztül kukucskálnak ránk. Utóbbiak csendben teszik a dolgukat.

- Blogjában nemrégen azt írta: ma három valóság van Magyarországon. Egy olyan, amit rajtunk kívül mindenki lát, a másik, amivel a kormány hitegeti a népet, a harmadik pedig kinek-kinek a maga sorsa. Melyik valóságot tükrözi majd vissza a választás?

- Ma még sokan közönyösek, vagy amolyan szépségversenyként élik meg a voksolást, amelyben arra lehet szavazni, aki jobban tetszik, de ahogy közeledünk a választások időpontjához, egyre inkább az a kérdés merül fel az emberekben, hogy mi a jó nekik. Abban lehet bízni, hogy az emberek a hús-vér érdekeiknek megfelelően szavaznak majd, érzelmeiktől függetlenül.

Ha az emberek érzik, hogy számít a szavazatuk, és van, aki megfelelő jövőképet kínál nekik, elmennek voksolni. <br>Fotó: Szalmás Péter/Népszava

Ha az emberek érzik, hogy számít a szavazatuk, és van, aki megfelelő jövőképet kínál nekik, elmennek voksolni.
Fotó: Szalmás Péter/Népszava

A Kúria a bankok oldalára állt - kommentálta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Brüsszelben magyar újságírók előtt a legfelsőbb magyar igazságszolgáltatási fórum hétfői jogegységi határozatát a devizahitelekről.