"Kategorikusan ellenzem azt, hogy bárki idejöjjön bármely országból és arra akarjon tanítani bennünket, hogyan éljünk" - szögezte le Janukovics, utalva azokra a külföldi politikusokra, akik ellátogattak a Függetlenség terén zajló, európai integrációt és hatalomváltást követelő demonstrációkra.
Az ukrán külügyminisztérium az elnöki interjú után nem sokkal hivatalos közleményben szögezte le, hogy Ukrajna külföldi közvetítés nélkül maga kívánja rendezni "belpolitikai életének problémás kérdéseit". A tárca felszólította a külföldi államokat, hogy ne avatkozzanak be az ukrajnai belpolitikai folyamatokba, maradjanak objektív és pártalan megfigyelők, továbbá "tanúsítsanak önmérsékletet" nyilvános helyzetértékeléseikben.
Az ország integrációs irányvonaláról szólva Janukovics a tévéinterjúban kijelentette, hogy nem zárja ki egymást Ukrajna európai uniós közeledése és a Moszkva irányította vámszövetség tagországaival történő kereskedelmi és gazdasági kapcsolatainak helyreállítása.
Az EU-párti demonstráció november 30-án történt brutális rendőri szétoszlatása ügyében független és alapos vizsgálatot ígért. Hangsúlyozta, ő maga is tudni akarja, kik a felelősök. Állítása szerint az ország vezetése nem érdekelt abban, hogy a demonstrációkon konfliktusok és provokációk történjenek.
Közben a parlament nagy többséggel elfogadta azt az ellenzéki törvényjavaslatot, amely szerint mentesülnek a büntetőjogi felelősség alól az Ukrajna európai integrációjáért folyó demonstrációkon való részvételért vád alá helyezett tüntetők.
Viktor Janukovics elnök maga javasolta múlt pénteken, az ellenzék részvételével tartott nemzeti kerekasztal-megbeszélésen, hogy részesüljenek amnesztiában az EU-párti tüntetők. Vitalij Klicsko, az ellenzéki Ütés (UDAR) párt vezetője éppen ezért meggyőződését fejezte ki, hogy az elnök alá fogja írni a jogszabályt.
Arszenyij Jacenyuk, a Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő mögött álló Haza (Batykivscsina) párt frakcióvezetője kiemelte, hogy csak a békés megmozdulások résztvevőire vonatkozik az, hogy nem lesznek kitéve hatósági üldöztetésnek, azokat viszont felelősségre vonják, akik erőt alkalmaztak a demonstrálókkal szembe.
Vlagyimir Putyin orosz elnök eközben évzáró nemzetközi sajtóértekezletén hangsúlyozta, hogy sem a földgáz árának ezer köbméterenként 268,5 dollárra csökkentése, sem az ukrán államkötvények 15 milliárd dollár (mintegy 3200 milliárd forint) értékben történő megvásárlásának kilátásba helyezése nincs összefüggésben a kijevi főtéren zajló tüntetésekkel, sem Ukrajna európai integrációs törekvéseivel. Kijelentette, hogy Ukrajna nehéz gazdasági helyzetét látva döntött úgy Oroszország, hogy segítséget nyújt a "testvéri népnek".