államosítás;Pető Intézet;

Fotó: Vajda József/Népszava

- Lehet, hogy mégsem államosítják a Pető Intézetet?

Továbbra is a csőd szélén áll a Pető Intézet, semmilyen konkrét lépés nem történt az intézmény megmentése érdekében, és egy e-mail bizonyítja, hogy "ingatlanmutyi" készül - állítja az Együtt-PM. Szabó Tímea, a szövetség társelnöke közölte: információik szerint van egy háttérmegállapodás az Emberi Erőforrás Minisztérium (Emmi) és a Pető Kft. vezetői között, hogy nem lesz államosítás és a nonprofit állami cég június 30-ig marad a helyén. Mint mondta, ennek oka az, hogy ha államosítják az intézetet, akkor nem lehet majd finanszírozni, mert a közvetlen állami kezelésbe vétel után nem lehet megtartani együtt a köznevelési és az egészségügyi forrásokat.

 A független országgyűlési képviselő kijelentette: Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, a tárca és a kormány is hazudott, amikor azt állította, hogy a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) nem akar a Pető Intézet ingatlanjaiba költözni. Egy, az Együtt-PM birtokába került e-mail ugyanis bizonyítja, történt információváltás a Pető Intézet és a GYEMSZI között arról, hogy az intézet Kútvölgyi úti épületébe költözne az államosított kórházakat fenntartó kormányzati intézmény.

Szabó beszámolt a lapunk által korábban ismertetett minisztériumi válaszról is, melyet Doncsev András egy november végi írásbeli kérdésére adott a képviselőnek. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára ebben azt közölte, a tárcának semmi köze nincs az intézet anomáliáihoz, nem vizsgálhatják ki az intézmény gazdálkodását, mivel az nem állami fenntartású. Ezzel szemben Szabó emlékeztetett: az intézet közvetett módon már most is állami fenntartású, hiszen forrásai 90 százalékát az államtól kapja, továbbá az államkincstár és az Állami Számvevőszék is vizsgálódott már az intézményben.

Lapunk is beszámolt arról, miközben Doncsev a Pető vezetését érintő, súlyos hűtlen kezelési és egyéb vádakra reagálva elhárította a kormányzati felelősséget, korábban maga az államtitkár írta le: az intézményt fenntartó nonprofit, állami kft. felett ma is az Emmi gyakorolja a tulajdonosi jogokat. Ráadásul a kormány vizsgálatokat is elrendelhet a szervezeten belül, hiszen - mint megírtuk - a minisztérium még 2011 márciusában, a saját belső ellenőrzési főosztályával vizsgáltatta ki a Pető Intézet gazdálkodását, súlyos hiányosságokat és szabálytalanságokat állapítva meg.

Az Együtt-PM azt követeli, hogy a kormány és a Pető vezetése fejezze be a hazudozást az intézet állapotáról, és folytassanak azonnali vizsgálatot az intézet pénzügyeiről. "Elfogadhatatlannak tartjuk azt, hogy a kormány sérült gyerekekkel szórakozik azért, hogy a haveroknak átjátsszák az ingatlanokat" - fogalmazott Szabó.

Az Európai Bizottság csalás elleni hivatalához fordult a hátrányos helyzetű társégben élők foglalkoztatásáért létrejött Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége. A szövetséghez tartozó szövetkezetek ugyanis hiába jelentkeztek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által meghirdetett, összesen 8 milliárd forintra kiírt uniós pályázatra, az eredményt hónapok óta nem ismertetik velük. A szövetkezetek így már biztosan kevesebb pénzt kapnak, hiszen a támogatás az aktív hónapok után jár. Ha pedig év végéig nem hirdetnek eredményt és nem írják alá a szerződést, elvész az uniós pénz.