Az eljárásban összesen 20 ember szerepel - ebből a vád alapján hét a szélsőjobbos, a többi pedig az ellenük fellépő roma lehet. Bár a vádirat több tucat résztvevőt említ, az ügyészség saját bevallása szerint sem tudott azonosítani számos rendbontót a két csoportból. A romák lakta városrészben tavaly augusztus 18-án este tört ki konfliktus - azután, hogy a Jobbikhoz köthető szélsojobboldali szervezetek tagjai napokkal korábban megjelentek a településen. Akkori hírek szerint legalább négyszáz szélsőjobbos gyűlt össze. A romák házainál a rendőrsorfal akadályozta meg, hogy összecsapás történjen a két csoport között.
A vádirat szerint a vádlottak közül heten egy 20-30 tagú, "hasonló ruházatot viselő, alakzatban együtt mozgó" csoporttal a Présház és a Puttony utcában vonultak. Közben ostort csattogtattak - utal a vádirat a szélsőjobboldaliakra -, petárdákat dobáltak, folyamatosan hangosan kiabáltak, "romákat érintő fenyegetéseket" skandáltak a lakók felé, félelmet, riadalmat keltve bennük.
A felvonulásra "válaszul" azonban a környéken élőkből rövid időn belül több tucat ember gyűlt össze baseball-ütőkkel, kaszákkal, kapákkal felfegyverkezve - a vádirat szerint 13-an rá is támadtak az utcákon masírozókra, akik végül elmenekültek. Így a védekező résztvevők a vád szerint a garázdaságot csoportosan, a köznyugalmat súlyosan megzavarva, felfegyverkezve követték el. Míg ezért három év, a közösség tagja elleni erőszakért (csoportosan elkövetve) kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.
A ceglédi eset azért is keltett botrányt, mert nem sokkal korábban a Veszprém megyei Devecseren is megjelentek szélsőségesek, ahol viszont már kő- és betondarabokkal támadtak romák lakta házakra, miközben a cigánysoron a halálbüntetés visszaállítását sürgették. Akkor ketten meg is sérültek, és a szélsőjobbosoknak egy "saját" emberüket, egy jobbikos képviselőt is sikerült kővel eltalálniuk.
Míg azonban Cegléd ügyében a rendőri intézkedés utólagos vizsgálatát rendelte el az országos rendőr-főkapitány, azt Devecser esetében már nem tette meg. Akkor a rendőrség azt közölte, közösség elleni izgatás az ügyben azért sem történt, mert ilyen bűncselekményt csak olyan erős, gyűlöletet kifejező szavak valósíthatnak meg, amelyek "nem átgondolt, ésszerű, tudatosított indokokból, hanem indulatból, vagy primer ösztönökből fakadó ellenséges, ártó megnyilvánulást igyekszik kiváltani". A rendőrség szerint ilyen pedig nem történt Devecseren.