Putyin;az év embere;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTYIMAGES/CHUNG SUNG JUN

- Putyin az év embere az oroszoknál

2013 utolsó napjaiban az orosz közvélemény-kutató intézeteket az izgatta, vajon változott-e az emberek véleménye a politikusokról. Senki nem várt meglepetéseket, az orosz emberek immár évek óta kitartanak eredeti véleményük mellett.

Összehasonlításként érdemes visszatekinteni a FOM intézet szeptemberi felmérésére, amikor azt a kérdést tették fel, ha a következő vasárnapon lenne az elnökválasztás, kire voksolnának. A megkérdezettek 44 százaléka Vlagyimir Putyint nevezte meg. 2011 óta elsőségét a válaszadók többsége soha nem kérdőjelezte meg, igaz a FOM-nál állt már 49 százalékon is Putyin népszerűsége, 43 százalék alá azonban soha nem süllyedt. Vetélytársa nincs.

A második helyen álló botrányairól elhíresült, magát liberálisnak nevező párt vezére Vlagyimir Zsirinovszkij csak 9 százalékot kapott, a kommunista párt elnöke Gennyagyij Zjuganov 7 százalékot, a milliárdos üzletember Mihail Prohorov 5 százalékkal áll az "élmezőnyben".

A FOM közvélemény-kutató intézet újabb, immár decemberi felmérésének az az alapvető mondanivalója, hogy a 2011-2012-es tüntetési hullám ellenére sem tűntek fel új politikusok a horizonton. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy a moszkvai polgármesterség megszerzéséért csatasorba állt, és a hatalommal keményen szembeszálló Alekszej Navalnijt a megkérdezetteknek mindössze egy százaléka nevezte az év emberének.

Arra a kérdésre, melyik politikust, közéleti szereplőt emelnék ki a 2013-as esztendő szereplői közül, a válaszadók Putyint nevezték meg. Csakúgy, mint tavaly és tavalyelőtt. Az év emberének 32 százalék tartja, a második helyen Szergej Sojgu védelmi miniszter és Vlagyimir Zsirinovszkij osztozik 6-6 százalékkal. Sojgut karizmatikus egyéniségéért kedvelik, miniszterként az előtérben szerepel, s nem tartozik azok közé, akiket bírálnának tevékenységéért.

Ennél érdekesebb Dmitrij Medvegyev kormányfő szereplése, ő a futottak még kategóriába tartozik 2 százalékkal. Ugyanennyi jutott Mihail Prohorovnak és Gennyagyij Zjuganovnak. Medvegyev 2 százaléka nagy zuhanás az után, hogy 2011-ben még második volt 10 százalékos elismertséggel. Háttérbe szorulása abban a pillanatban megkezdődött, amikor világossá vált, hogy az "Egységes Oroszország" párt jelöltjeként Putyin indul az elnökválasztáson.

Az év embere megmérettetésen Szergej Lavrov külügyminiszter és az "Igazságos Oroszország" párt vezetője Szergej Mironov 1 százalékot kapott. Kevesebb, mint 1 százalék jutott Moszkva hivatalban lévő polgármesterének, Szergej Szobjanyinnak. A megkérdezettek 4 százaléka senkit nem érdemesít az év embere címre, több mint egyharmaduk pedig egyáltalán nem tudott válaszolni a kérdésre. Az emberek egy részét egyáltalán nem érdekli a politika, számuk évről évre gyakorlatilag nem változik - jelentette ki a FOM vezetője.

Az intézet egyik tudományos munkatársa pedig arról nyilatkozott, hogy a politikai élet jól ismert "őslakosai" állnak a felmérés élén, és még az olyan izgalmas új arcok, mint Navalnij is kizárólag moszkvai unikum, országosan továbbra sem ismert személyiség. A nagy ellenzéki megmozdulások nem állítottak újabb embereket a reflektorfénybe, és nem utasították maguk mögé az olyan "kövületeket", mint Zsirinovszkij és Zjuganov. Változatlan maradt a kép, és a szakértő arra számít, hogy ez a politikai pangás hosszú időre fennmarad.

A VCIOM összoroszországi közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérése sem hozott újdonságot, bár a sorrend itt némileg eltérő. Arra a kérdésre, kiben bíznak meg leginkább, 43 százalék Putyint, 12 százalék Medvegyevet, 7-7 százalék Zjuganovot és Zsirinovszkijt említette.

Az év legjelentősebb hazai eseményének a FOM által megkérdezettek 19 százaléka a távol-keleti árvizet nevezte meg, 14 százalékuk a téli olimpiai felkészülést, 7 százalékuk a Boeing katasztrófáját Kazanyban, 3 százalék a cseljabinszki meteorit becsapódást és mindössze 2 százalék a korrupciós botrányokat. Jutott egy-egy százalék a volgográdi merényletnek és Putyin válásának is. A legtöbben (44 százalék) egyáltalán nem tudtak a kérdésre válaszolni.

Az oroszokat, természetesen, nem hagyja hidegen az, ami Ukrajnában történik. A FOM felmérése szerint a megkérdezettek 59 százaléka véli úgy, hogy Ukrajna jobban jár, ha Oroszországhoz közeledik, mint ha az Európai Unióhoz. Ugyanakkor feltűnően kevesen tájékozottak arról, mi megy végbe a szomszédban, és mi az elégedetlenség fő oka.

 Január 6-ig felfüggesztették a Tóásó Előd és 38 társa ellen folyó, úgynevezett terrorista per tárgyalását Bolíviában - jelentette szerdán honlapján az El Día című bolíviai napilap.