;

Magyar Nemzeti Bank;alapkamat;Kuti Ákos;Equilor Befektetési Zrt.;vezető elemző;

- Három százalékra vágta az alapkamatot a jegybank

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a megszokott 0,20 százalékpontos kamatcsökkentéssel zárta az évet, így az alapkamat elérkezett a 3 százalékos szinthez. Kuti Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője úgy véli, hogy a hazai monetáris politika mozgástere egyre szűkebb az amerikai szövetségi jegybankrendszer, a Fed eszközvásárlási programjának kivezetése körül kialakult helyzet miatt, viszont a hazai inflációs folyamatok abba az irányba mutatnak, hogy az elvi lehetőség továbbra is adott a kamatvágásra.

Az elemző következő kamatdöntő ülésen 0,10 százalékpontos csökkentésre számít. Kuti rámutatott, hogy a 2014-re vonatkozó elemzői várakozásokból egyértelműen az látszik, hogy az alapkamat 2,7 százalékig csökkenhet, ahonnan többen – beleértve az Equilort is – a kamat emelését várják.

A kamatdöntő ülést követően a Monetáris Tanács közölte: "a tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot számottevő kihasználatlan kapacitás jellemzi, az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. A globális pénzügyi környezet változékonyan alakul, a monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja.

A decemberi inflációs jelentés alapján az árstabilitás középtávú elérése a monetáris lazítás irányába mutat. Az ország kockázati megítélésének alakulását és a gazdasági növekedés javulását is figyelembe véve sor kerülhet még kamatcsökkentésre, azonban indokolttá válhat a csökkentés ütemének mérséklése".

Az MNB javította idei inflációs és növekedési előrejelzését: 1,7 százalékos éves átlagos inflációval és 1,1 százalékos gazdasági növekedéssel (GDP) számol 2013-ban, a szeptemberben várt 2,0 százalékos inflációval és 0,7 százalékos GDP-növekedéssel szemben.

A jövő évre szintén a szeptemberinél (2,4 százalék) jóval alacsonyabb 1,3 százalékos inflációval, de változatlanul 2,1 százalékos növekedéssel számol. Az MNB 2015-ben az infláció és a növekedés gyorsulását várja , a fogyasztói árak 2,8, a gazdaság 2,4 százalékos emelkedését jelzi előre.

Nincs gazdasági megalapozottsága az év elejéhez közeli időpontra beígért újabb tíz százalék körüli energiaár mérséklésnek sem, mint ahogyan a 2013-ban végrehajtott rezsicsökkentéseknek sem volt. A lakosság már most is adóforintok tízmilliárdjait kénytelen "áldozni" a Fidesztől "ajándékba kapott" árengedmények ellentételezésére. A jövő év eleji díjlefaragásokról a szakértők szerint még a kormánypártnak sincsenek pontos elképzelései. Az árak ismételt mérséklésével ugyanakkor a kormányzatnak nem csak a rezsipropaganda fenntartása a célja, hanem az infláció emelkedését is ezzel kívánja lassítani.