A lap egy magát megnevezni nem kívánó katonai szakértőt idézve úgy fogalmaz: "az Egyesült Államok kormánya ártatlannak tetteti magát", miután az esetről az amerikai sajtó hírt adott a hét végén. Valójában mindig a valódi tettesek vallják ártatlannak magukat először - írja a lap, melynek forrása szerint a dél-kínai tengeren közlekedő amerikai rakétacirkáló a kínai flotta 45 kilométeres belső védelmi körébe is behatolt, s ott provokáló módon támadó jellegű manőverekbe bocsátkozott.
Az incidens még december 5-én történt, arról viszont a felek egészen múlt hét végéig hallgattak, majd a hírt az Egyesült Államok Csendes-óceáni Flottája közölte pénteken. A washingtoni dokumentum szerint azonban az eset máshogy törént: a Liaoning kínai repülőgép-hordozó mellett tevékenykedő amerikai rakétacirkálóhoz egy másik kínai hadihajó túl közel került, s emiatt mindkét fél manővezerésre kényszerült.
A Global Times szerint az eset 2009 óta a legjelentősebb kínai-amerikai vízi incidensnek tekinthető a dél-kínai tengeren. Az amerikai rakétacirkáló gyakori vendég a Csendes-óceán nyugati felén, ahol a japán és koreai haditengerészettel közösen több alkalommal is hadgyakorlatot tartott - emlékezik a GT. Az USA a térségben felderítő munkát is végez, névleg a dél-kínai tenger szabadon átjárhatósága miatt, a valóságban viszont mindig a kínai vizek és az ottani tengeralattjárók voltak a célpontok - írja a nacionalista hangvételéről ismert lap.