Jövő február 1-jétől valamennyi bankautomatából, tehát nem csak az ügyfél bankjáéból havonta kétszer, összesen 150 ezer forint készpénzt lehet felvenni ingyenesen. Tudni kell: legfeljebb kétszeri pénzfelvétel az ingyenes, vagyis ha valaki két alkalommal összességében kevesebb pénzt vesz fel, akkor a különbözet után már díjat kell fizetni.
Az ingyenesség csak a forint számlákhoz kötődő összegekre terjed ki, és akkor is, ha valaki a saját bankjában veszi fel a pénzt.Kizárólag belföldi ügyeletekre érvényes. A kedvezmények csak betét kártyákra érvényesek, a hitelkártyákra történő pénzfelvétel továbbra is díjköteles. Érdemes figyelembe venni, hogy nem a készpénzfelvétel időpontja számít, hanem a tranzakció elkönyvelésének a napja. Így, ha valaki a hónap végén veszi fel a pénzt, akkor a következő havi pénzfelvételekkel vetik egybe.
Egyébként több bank is emeli a számlavezetési és egyéb díjait februártól, arra hivatkozva hogy a bankoknak ezek után a tranzakciók után is be kell fizetniük a kormány által idén bevezetett, majd megtriplázott pénzügyi tranzakciós illetéket. Ez a lakosság számára tulajdonképpen egy újabb, jövedelmet terhelő adó, hiszen a bankszámlára érkezett bérének felvételekor vagy átutalásakor a bank már levonta a kormány által bevezetett új díjat.
A pénzügyi tranzakciós illeték - bár a kormány ezt az utolsó pillanatig tagadta - rendre megjelent a bankok díjszabásaiban. Tarifáik egy év alatt csaknem másfélszeresükre emelkedtek. Míg egy évvel ezelőtt lehetett az átlagfizetéssel rendelkezők számára szinte ingyenes bankszámlát találni, ilyet ma már nagyítóval is kár keresni. Ma pedig a kabinet a "pénzügyi rezsicsökkentés" első lépéseként aposztrofálja a bankok nyakába varrt újabb terhet - mely a tapasztalatok alapján ismét megjelenik majd más díjakban.
Az ingyenes készpénzfelvétel nem jár automatikusan a bankszámlával rendelkező lakossági ügyfeleknek, mivel csak egy számlán lehet igénybe venni, nyilatkozatot kell benyújtani az érintett bankhoz - személyesen vagy a neten. A bankok szerint az ügyfelek tájékozottak az ingyenes készpénzfelvételt illetően. A K&H Bank sajtóosztálya lapunkat úgy tájékoztatta: mintegy 5000 ügyfelük adta le a nyilatkozatát a fiókjaikban. A CIB Bank 20 ezer ügyfél- nyilatkozatról számolt be.
A sajtóosztályuk jelezte: a telefonos ügyfélszolgálatukon is regisztrálhatnak ügyfeleik. Nagy az érdeklődés, így feltételezhető, hogy az ügyfelek többsége a törvény adta legkorábbi időponttól, 2014. február 1-jétől szeretné már igénybe venni a díjmentességet - véli a CIB Bank. Fontos azonban tudni, hogy nyilatkozni később is lehet: ahhoz, hogy a következő hónap elejétől élni tudjunk a lehetőséggel, minden hónap 20-ig kell regisztrálni.
A Magyar Posta szóvivője, Apáti-Tóth Kata lapunk érdeklődésére közölte, hogy a postai POS-terminálokra nem vonatkozik az ingyenesség. A segítségükkel történő készpénzfelvételért felszámított díj mértékét minden esetben a számlavezető (kártyakibocsátó) bank határozza meg.
A Bankráció.hu adatai szerint eddig a DRB Bank, a Kinizsi Bank, az Evobank, a Budapest Bank, az MKB Bank és a Sopron Bank tette közzé februártól hatályos, már megemelt díjakkal kalkuláló árlistáját. Utóbbi két pénzintézet lépett elsőként: a Magyar Nemzeti Bank vizsgálja is az áremelésüket. Az MNB szerint a törvény egyértelműen fogalmaz: ingyenes készpénzfelvételi előírások miatt nem emelhetik egyoldalúan a díjaikat és jutalékaikat.
Kérdés azonban, hogy a jegybank hogyan tudja bizonyítani, hogy emiatt drágítanak a bankok. Másrészt számos más területre is terhelhetik a többletköltségeket: így például a vállalati bankolókra - ahogy volt is már erre példa. De akár a kereskedők által a kártyás vásárlások után fizetett jutalékban is megjelenhet a többletköltség: ez amellett, hogy visszafoghatja a kártyás terminálok terjedését, minden élelmiszer vagy tartós fogyasztási cikk árában megjelenhet.