Áder János;zsebszerződés;

- Zsebszerződések - Nem igazán foglalkozik a kormány Áder kifogásaival

Zárószavazás előtti módosító indítvánnyal egy ponton módosítaná az Áder János köztársasági elnök által a parlamentnek visszaküldött, a zsebszerződések felszámolása érdekében alkotott törvényt Nagy István (Fidesz).

 A javaslat, amelynek szövege pénteken került fel az Országgyűlés honlapjára módosítja azt a kitételt, hogy a törvény hatálybalépése előtt létrejött szerződésekre is alkalmazni kell azt az előírást, amely szerint a termőföld tulajdonjogával, illetve használati jogával összefüggő szerződésben, választottbíróságként csak a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara mellett működő választottbíróság köthető ki. A javaslat kimondja: a törvény hatálybalépése előtt jogszerűen és jóhiszeműen kötött szerződések esetében ezt a kikötést nem kell alkalmazni.

A parlament október 28-án fogadta el "a termőföld tulajdonjogának megszerzését vagy használatát korlátozó jogszabályi rendelkezések kijátszására irányuló jogügyletek feltárásáról és megakadályozásáról" címet viselő törvényt. Áder János köztársasági elnök azonban nem írta alá a törvényt, azt megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek.

A köztársasági elnök a most módosított előírásban kifogásolta, hogy az kiterjedt a törvény hatálybalépése előtt létrejött szerződésekre is. Ezzel kapcsolatban a köztársasági elnök a nemzetközi kötelezettségek megvizsgálását szorgalmazta. Az előterjesztő a zárószavazás előtti módosító javaslatában, azonban nem erre hivatkozik, hanem a magyar Alkotmánybíróság egyik idei határozatára, amely kimondja: "az Alaptörvény rendelkezéseivel összeegyeztethetőnek minősül a korlátozás, ha a rendelkezés hatálybalépését megelőzően jogszerűen és jóhiszeműen szerzett jogokat és kötelezettségeket nem érinti".

Az előterjesztés nem tér ki a köztársasági elnök másik két kifogására, amely alapján a törvényjavaslat újragondolását kérte. Áder János szerint nem felel meg az alkotmányossági követelményeknek, hogy a semmis zsebszerződéseknél az új törvény kizárta a vételár bírósági visszakövetelését. Kifogásolta azt is, hogy az ügyész olyan széles jogkört kapna a törvényben a szerződések körülményeinek, bizonyítékainak feltárásához, amit csak sarkalatos törvényben lehetne meghatározni.

Nyilván soha, senki nem jelentkezik magától, hogy egy büntetőeljárás megmásítása érdekében őt "kente" volna meg Kiss Ernő. Így nem is vesztegetés, "csak" befolyással üzérkedés a gyanú ellene. Pintér Sándor belügyminiszter egyik befolyásos bizalmasa, sőt, formálisan is tanácsadója ezért került letartóztatásba. A volt tábornoknak szinte csak botrányai voltak.