konferencia;alaptörvény;hírek;MTI;

- Köztér - Erősítés 3.

Lassan mi érezzünk magunkat kínosan, hogy már harmadszorra citáljuk e helyre témaként az MTI hírelhallgatását, a hazugságon azonban nem könnyű átlépni. Történt ugye, hogy az alaptörvényt keményen bíráló konferencia - Sólyom Lászlóstúl, Tölgyessy Péterestül és Stumpf Istvánostúl - kimaradt a hírekből, vagyis az MTI egy szót sem közölt az eseményről annak ellenére, hogy a) küldött tudósítót a helyszínre, és b) megelőlegezte, hogy várható róla beszámoló. 

Alig foglalta el helyét az MTI hírigazgatói posztján Toót-Holló Tamás - félrelökve ezzel az utolsó szakmai bástyaként tisztelt Pach Ferencet -, máris sikerült egy újabb példaértékű ferdítéssel hozzájárulnia a közszolgálatiság "újhagyományaihoz". Toót-Holló egy portálnak elmondta: volt ott kollégájuk, de neki az volt a feladata, hogy Tölgyessyvel interjúzzon Antall József halálának 20. évfordulója miatt, csak Tölgyessy nem állt kötélnek. Giró-Szász András legyen a talpán, ha felülmúlja az eztán következő magyarázkodást: "Rutinból hozták meg kollégáim a döntést, mégpedig abból a rutinból, hogy profitorientált könyvkiadó rendezvényéről nem számol be az MTI" - mondta. Ehhez képest csak be kell írni az MTI keresőjébe a könyvbemutató szót, máris kidobja a Móra Könyvkiadó új gyerekkönyveit, Veiszer Alinda kötetét, de még a jobbikos Morvai Krisztina valamilyen kötete is megért az MTI-nek egy vaskos ömlengést. Ezek után a hírigazgató még azzal maszatolt, hogy amúgy "átérzik az alkotmányozási folyamat súlyát". Köszönjük. Akkor most már Sólyom az új Lomnici.

Az ellenzéki összefogás napjainkban nem pusztán lehetőség, hanem kényszer - mondja Földes György történész. Ez magában foglalja azt is, hogy a legerősebb politikai erő vezetői tanúsítsanak nagyvonalúságot, a kisebb politikai erők pedig realizmust. A Politikatörténeti Intézet főigazgatója szerint már túl vagyunk azon, hogy milyen hibákat követett el a baloldal 2002 és 2010 között, most azt kell hitelesíteni, hogy oda nem akar visszatérni. Úgy véli, az ellenzéki összefogás három kulcsfogalma az igazságosság, a plebejus demokrácia és a szolidaritáson alapuló nemzeti sorsközösség.