;

Európai Unió;demonstráció;Catherine Ashton;Ukrajna;Egyesült Államok;Viktor Janukovics;szankciók;

- Üzenetdömping Kijevnek

Az Európai Unió továbbra sem szándékozik szankciókat foganatosítani Ukrajna ellen, az Egyesült Államok viszont komolyan fontolgatja ezt a lehetőséget is, amennyiben folytatódik az Európa-párti demonstráció elleni hatósági fellépés. Az EU-s szándékot Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szóvivője jelentette be tegnap, hangsúlyozva: az EU a tárgyalásos politikai megoldást támogatja.

Kijevből visszatérve Catherine Ashton Brüsszelben arról beszélt, hogy Viktor Janukovics ukrán államfő tárgyalásuk során világossá tette, „szándékában áll” a társulási egyezmény aláírása az EU-val. A főképviselő kiemelte - meg kell nézni, hogy a kijelentéseket milyen tettek követik. Janukovics ugyanis jövő héten Moszkvába megy.

Egyes hírek szerint azért, mert Ukrajna csatlakozását készíti elő az Oroszország vezette Eurázsiai Vámunióhoz. A két társulás azonban kizárja egymást, Kijevnek mindenképpen választania kell Brüsszel és Moszkva között.

Brüsszelben tárgyalt tegnap Stefan Füle bővítési biztossal Szergej Arbuzov ukrán kormányfő-helyettes. Az ukrán kormányzati küldöttség kedvezőbb feltételeket szeretne kialkudni az egyezmény aláírásához, de több uniós politikus és tisztségviselő jelezte már, szó sem lehet a másfél éve parafált dokumentum újratárgyalásáról.

Kijev 20 milliárd eurót kér rövid távú szükségletei fedezésére, amit elfogadhatatlannak tart az EU, csupán abban nyújtana segítséget, hogy Ukrajna megkapja a korábban igényelt hitelt a Nemzetközi Valutaalaptól. Az IMF ugyanis a vilniusi csúcs előtt közölte hitelfeltételeit Kijevvel, ám Janukovicsék nem vállalták a megszorításokat, ezért került kilátástalan helyzetbe a költségvetés.

Az Európai Parlament tegnap határozatot fogadott el, amely mielőbbi és minél magasabb szintű egyeztetések megkezdésére szólítja fel az Uniót az ukrajnai válság megoldása érdekében.

Kijevben tegnap viszonylag nyugodtan telt a nap. A Függetlenség téren a tüntetők újra felépítették a rohamrendőrség által szerdán lebontott barikádokat. Délutánra ismét több tízezresre duzzadt a tömeg. Elkezdte azonban a mozgósítást a kormányzó Régiók Pártja is, hétvégére kétszázezres szimpátiatüntetést szervez Kijevben.

Oroszország nem akar szuperhatalom lenni, nem törekszik regionális vagy globális hegemóniára, de megvédi érdekeit és alapértékeit - mondta Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök az orosz parlament két háza előtt, a Kreml György-termében tartotta évértékelőjét.