építőipar;lánctartozás;Teljesítésigazolási Szakértői Szerv;

Fotó: Népszava

- Megszűnnek az építőipari lánctartozások?

Már ötven vállalkozás fordult az idén augusztusban felállított Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez (TSzSz), amely az építőiparban elvégzett munkák után járó ellenszolgáltatás kikényszerítését gyorsítja meg polgári jogi eszközökkel. A magyar építőiparban az elmúlt években kialakult lánctartozások nem csak az alvállalkozóként dolgozó kis- és közepes cégek létét, de a foglalkoztatási mutatók javulását, sőt a beruházások újbóli beindulását is veszélyeztetik. A probléma felszámolására a 2013. évi 34. törvény hozta létre a TSzSz-t. 

A szervezet feladata, hogy olyan bíróságon kívüli fórumként működjön, amely megakadályozza a teljesítési igazolás visszatartása miatt létrejövő lánctartozásokat, és az általa kibocsátott szakvéleményekkel gyorsítsa a peres eljárásokat. A szervezet illetékes minden Magyarországon történő építési beruházás esetében legyen szó építészeti-műszaki, tervezési, építési vagy kivitelezési szerződésről. A TSzSz szakvéleménye bankgarancia érvényesíthetőségéhez is kérhető.

Mivel a TSzSz állásfoglalása a perek során ugyanolyan bizonyítási eszköznek minősül, mintha a szakvéleményt a perben kirendelt szakértő állapította volna meg, ezért lényegesen felgyorsulhatnak a bírósági eljárások. Ez többek között hozzájárul a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének javításához. A bíróság a TSzSz szakvéleménye alapján 400 millió forint alatti követelés esetében ideiglenes intézkedéssel elrendelheti a teljesítést, ha a munkát bizonyítottan elvégezték.

Szeptemberi jogszabály-módosítás óta a díjkövetelés jogosultja választhat, hogy egy millió forintot meg nem haladó összeg esetében fizetési meghagyásos eljárást indít vagy a TSzSz-hez fordul. A TSzSz eljárása értékbeli korlátozás nélkül kérhető.

Az eljárásnak díja van, mégpedig a vitatott összeg nettó értékének 1 százaléka, de legkevesebb 60 ezer, legfeljebb 450 ezer forint. A TSzSz a szakvéleményt 30 napon belül készíti el, ez - az ügy bonyolultságára tekintettel - egyszer 30 nappal meghosszabbítható.

 

Egy fillért nem kapott még a Costa Concordia tengerjáró katasztrófájában meghalt magyar zenész Fehér Sándor családja. Erről testvére, Fehér Róbert beszélt a nepszava.hu-nak, miután nemrég a Blikk azt írta: megegyeztek és már meg is kapták a pénzt. Más részleteket is cáfol az áldozat testvére.