Tudomány;légi közlekedés;baleset;jelentés;Wizz Air;Alitalia;kivizsgálás;repülésbiztonság;

A szeptemberi kényszerleszállás után az Alitalia gépe - Fotó: ANSV

- Bajban az Airbus - videó

Megtette javaslatait az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség számára az Olasz Baleset-kivizsgáló Testület a szeptember 29-én balesetet szenvedett Alitalia A320-assal kapcsolatban - a jelentésben visszautalnak a Wizz Air júniusi balesetére is.

Az Alitalia Madridból Rómába tartó AZ-63-as járata beragadt jobb oldali főfutóművel hajtott végre leszállást szeptember végén a római Fiumicino repülőtéren. Senki sem sérült meg a balesetben, de repülőgép végigszántotta az előzőleg habbal fellocsolt leszállópályát és 151 utasnak vészcsúszdákon kellett elhagynia a gépet.

A beragadt futómű - Fotó: ANSV

A beragadt futómű - Fotó: ANSV

Az eset kísértetiesen hasonlít a Wizz Air Bukarest-Róma járatával történtekre: az ugyancsak Airbus A320-as típusú repülőgép 165 utassal és 6 fős személyzettel úgy ért földet Rómában, hogy a bal oldali főfutó nem nyílt ki. A repülőgép bal oldali hajtóművén, a törzs hátsó részén és a jobb főfutón támaszkodva állt meg úgy, hogy a gép orrfutója nem ért le a földre. Az utasok és a személyzet akkor is vészcsúszdák segítségével hagyta el a légijárművet.

Az Alitalia szeptemberi balesetéről készült - az airportal.hu oldalon is közzétett - jelentés a futóművet kibocsátó egyik munkahenger meghibásodását jelöli meg a baleset egyedüli és egyértelmű okaként. Kiderült, hogy az érintett alkatrészben törmeléket találtak, ami azért is különösen aggasztó, mert a korábbi hasonló balesetek miatt egyszer már elrendelték ezeknek a munkahengereknek az ellenőrzését és akkor semmilyen előjelét nem találták a bekövetkezett meghibásodásnak.

Röntgenfelvételen a balesetet okozó törmelékek - Fotó: ANSV

Röntgenfelvételen a balesetet okozó törmelékek - Fotó: ANSV

Az Olasz Baleset-kivizsgáló Testület egyenesen azt állítja hogy a korábban kiadott direktívák nem biztosítják a típus biztonságos üzemeltetését, ezért további szigorításokra van szükség. Így elképzelhető, hogy végleges megoldásként le kell majd cserélni ezeket a munkahengereket egy modernebb típusra, de még ez utóbbiak rendszeres ellenőrzésére is szükség lehet, mert még nem gyűlt össze elég adat ezen alkatrészek üzembiztosságának az igazolására.

Ha az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség elfogadja a javaslatot, az több ezer most is forgalomban lévő Airbus A320-as visszahívására kényszerítheti az európai repülőgépgyárat.

Nézze meg, mit lát egy utas, ha futómű nélkül landol a gépe!

Egy ciprusi késő kőkori település régészeti feltárásán talált leletek alátámasztják azt az új elméletet, hogy az emberek az eddig véltnél ezer évvel korábban népesítették be a Földközi-tenger harmadik legnagyobb szigetét, Ciprust. A Ciprusi Egyetem, a Torontói Egyetem és a Cornell Egyetem szakemberei által az Aja Varvara-Aszprokremnoszban folytatott feltárásokon talált tárgyak, eszközök között a régészek rábukkantak az eddigi legkorábbi ciprusi teljes emberi alakábrázolásra. A szénizotópos vizsgálatok kimutatták, hogy a térségben már Kr.e. 8800-8600 között, a neolitikus kor kezdete vagy a késő kőkor vége körül éltek emberek, akkor, amikor a vadászó közösségek elkezdtek mezőgazdasággal foglalkozni az egész Közel-Keleten.