Előző nap az ellenzéki honatyák tömegesen benyújtották lemondásukat, s közölték, nem tudnak együttműködni a miniszterelnökkel. A tüntetőket nem elégíti ki az előrehozott választás bejelentése, mivel nagy a valószínűsége annak, hogy Jinglak Sinavatra és "vörösinges" hívei ismét győzedelmeskednek. Thaiföld első női kormányfője már bejelentette, ismét indulni fog a február 2-ára tervezett előrehozott választáson.
A 2011 júliusi általános választáson Jinglak Pheu Thai (Néphatalom) nevű pártja földcsuszamlásszerű győzelmet aratott, 265 mandátumot kapott, míg a Demokrata Párt, amely 1992 óta egyetlen voksolást sem nyert meg, 159 képviselői helyet szerzett. A tiltakozók azt kifogásolják, hogy a miniszterelnök mögött valójában a bátyja, Takszin Sinavatra korábbi kormányfő áll, s az emigrációból ő irányítja a bangkoki kabinetet.
A megmozdulásokat nem utolsósorban az váltotta ki, hogy Jinglak Sinavatra politikai amnesztiát akart hirdetni, az erre vonatkozó tervezetet már be is nyújtotta a parlamentben. Az ellenzék szerint ennek nem lett volna más célja, mint lehetővé tenni a korrupciós vádak miatt távollétében börtönbüntetésre ítélt Takszin Sinavatra hazatérését.
A kormányellenes tiltakozók közölték, csak akkor hagynak fel a tüntetésekkel, ha megalakul egy "népi tanács", s végleg elűzik a Takszin-rezsimet. Azt követelik, hogy a Sinavatra család végleg távozzon Thaiföldről.
A milliárdos telekommunikációs mogul elsősorban vidéken népszerű, a városokban, a középosztály, az értelmiség köreiben elutasítják. Takszin 2001 és 2006 között állt az ázsiai ország élén, akkor a hadsereg vértelen puccsal távolította el.
A thai fegyveres erők az elmúlt nyolcvan évben már 18 puccsot hajtottak végre, ezúttal azonban el akarják kerülni a fegyveres fellépést, de felajánlották, hogy közvetítő szerepet játszanak. A megmozdulások ugyanakkor nemcsak Thaiföld fő bevételi forrását, a turizmust fenyegetik, hanem a térség biztonságát is megingathatják.