Dakar;dzsúdó;Ungvári Miklós;Sandlander Team;Európa Kupa-sorozat;Sebestyén Sándor;Bognár József;

FOTÓ: VAJDA JÓZSEF/NÉPSZAVA

- Ungvári: irány a Dakar!

Nem akármilyen kalandba vág bele rövidesen hazánk jelenlegi legeredményesebb dzsúdósa, Ungvári Miklós. Az idén súlycsoportot váltott olimpiai ezüstérmes, háromszoros vb-érmes és háromszoros Európa-bajnok ezúttal a tatami helyett a sivatagban készül a jövő évi megpróbáltatásokra, ugyanis a Sandlander Team tagjaként elindul a 2014-es Dakaron. 

- Ha szigorúan csak az eredményeit nézem, akkor beletelt jónéhány hónapba, mire belakta az új súlycsoportját, a 73 kilót. Ennyire nehéz az átállás?

- Higgye el nekem mindenki, feljebb menni egy másik súlyba legalább olyan nehéz, mint a fogyasztás. A szervezetem már nem bírta az állandó fogyásokat, így az év elejétől a 66 kilót a 73 kg váltotta fel. Itt persze nem egyszerűen arról volt szó, hogy felhízok párkilót, hiszen minőségi izomból kellett magamra pakolnom nem keveset. Lassan-lassan ott tartok, hogy beleerősödök az új súlycsoportomba, és az év második felében ez már különböző erősségű nemzetközi versenyeken érmekben jelentkezett. Van tehát itt is keresnivalóm, ám az általam elvárt eredményekig még rengeteg munka vár rám.

- Említette a felpakolandó izmokat. A 73 kilósok között mi lehet az ideális súlya?

- Nekem a 75 kiló lenne az ideális, amitől még egy kicsit messze vagyok. Ha ez meglesz, akkor természetesen ehhez kell majd a technikámat és a mozgásomat hozzácsiszolnom.

- Legutóbb Abu-Dzabiban harmadik lett, bejutott az Európa Kupa-sorozat december közepi fináléjába, és valóban több érmet szerzett. Az igazi nagy világversenyeken viszont mintha adós maradt volna a dobogós helyezéssel…

- Mint már említettem, csak az év második felében érkeztem meg igazán a 73 kilóba, így például a hazai Európa-bajnokságon még csak arra voltam jó, hogy egy-két ellenfelemet legyőzzem. Úgy tűnik, a budapesti kontinensviadal még korai volt a számomra, és biztos vagyok abban, ha ősszel rendezik, érmesként zárok a magyar szurkolók előtt. Amikor a nyár közepén a Miamiban rendezett Grand Slam-viadalon már döntőbe jutottam, majd ezt követően ugyanígy az egyik Európa Kupa-versenyen, már tudtam, megtaláltam a helyes irányt.

- Hátra van még egy nagy kihívás, az Európa Kupa-sorozat fináléja. Kitarthat ez a előretörő lendülete ezen a viadalon, majd a 2014-es szezonban?

- Nagyon remélem, hogy igen. Úgy vagyok vele, 2013 a tanulóév volt a számomra, és jövőre, már abszolút beleerősödve az új súlycsoportomba, már ismét olyan eredményeket érhetek el, amit a szurkolók, edzőim és jómagam is elvárok Ungvári Miklóstól. Erre jó alap, hogy már most a legjobb 25 között vagyok a jelenlegi világranglistán.

- A 73 kilóval már megismerkedett, ám január elsejével jönnek az új szabályok…

- Abszolút nem értek velük egyet, ugyanis még szubjektívabb sportággá teszik a dzsúdót. Eddig elfogadott technikákat vesznek ki a repertoárunkból, illetve januártól maximum kétszer bonthatom az ellenfelem fogásait, mert a harmadiknál már jön is az intés. A mérlegeléssel kapcsolatos váltás meg végképp kiveri a biztosítékot, hiszen a verseny napján tartandó véletlenszerű újramérlegeléssel akaratlanul vagy éppen készakarva belenyúlhatnak a verseny alakulásába. Gondoljon csak bele, a nagy fogyasztókkal szinte minden viadalon elbánhatnak.

- Miért? Annyira drámai, hogy maximum a megengedett súlyhatár 5 százalékával lehet valaki a versenyen nehezebb?

- Aki csak egyszer is fogyasztott, az pontosan tudja, miről beszélek. Jómagam 4-5 kilót fogyasztottam, és a mérlegelést követően, amikor megittam egy üveg, regenerálódó italt, anélkül is 68 kiló lettem, hogy bármit ettem volna. Az új szabályok értelmében egy 66 kilós versenyző maximum 69,3 kiló lehetne, ami szerintem tarthatatlan. Gondoljon csak bele, amikor például Farkas Péter a barcelonai olimpia döntőjébe szőnyegre lépett, már nyolc kilóval volt több, mint amikor bemérlegelt a 82 kilóba. De nem tudunk majd mit tenni, alkalmazkodunk az új szabályokhoz.

- Vélhetően Önnek a súlyával nem lesz gondja, ám jelenleg éppen élete egyik legnagyobb kalandjára készül. Sportágat vált, és navigátorként elindul a 2014-es Dakaron. Jól meggondolta ezt?

Szabályváltozások

Véget ért az úgynevezett tesztidőszak, a Nemzetközi Judo Szövetség illetékes bizottsága ígéretéhez híven előrukkolt a január elsejétől érvényes új szabályokkal, melyekből néhányat bemutatunk.

- a nők küzdelmi ideje az eddigi öt perc helyett négy percig tart
- tiltott technika lesz a jövőben az ellenfél övével, a judogi alsó részével, illetve az ujjakkal fojtani
- véletlenszerű mérlegelés: az új regulák szerint megmarad a küzdelmek előtti estén tartott mérlegelés, de a verseny napjának reggelén véletlenszerűen mérhetik a judósokat, a súlyhatártól való eltérés nem lehet több öt százaléknál
- az edzők is megtekinthetik a vitás helyzetekről készült videofelvételeket (de óvásnak helye nincs)
- az ippon szigorúbb megítélése, a yukó pontosabb definíciója
- a junior és ifjúsági, illetve a bíró világranglista bevezetéséről

-

- Természetesen igen, ráadásul dr. Tóth László, az MJSZ elnöke engedélyét is megkértem, és örömmel jelenthetem ki, elengedett. Azt mondta két-három hét másmilyen terhelés akár még jót is tehet nekem, például a sivatagból hazajőve ki leszek éhezve a dzsúdóra.

- Kivel indul a nagy megmérettetésen?

- A Sandlander Team párosa, az idei Dakart már teljesítő Sebestyén Sándor és Bognár József mellé ülök be a Toyotába. Nemcsak súlynak, vagy pr-értéknek visznek ki magukkal, hiszen a vezetés kipróbálása mellett, ha kell, ások, ha kell, szerelek, illetve másodnavigátorként segítem a célba jutást. Nagyon várom már a szilveszteri indulást, hiszen tényleg életem eddigi egyik legnagyobb kalandjára készülök.

Nehézségekről számolt be az osztrák koalíciós megbeszélésekkel kapcsolatban Michael Spindelegger alkancellár, külügyminiszter, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke, akit tegnap Heinz Fischer államfő fogadott. Ugyanakkor nem beszélt a szociáldemokratákkal folytatott nagykoalíciós tárgyalások esetleges felmondásáról.