A gigantikus adócsalások ügyében feljelentést tett adó-ellenőrzési szakembert szerda délelőtt a Nemzeti Nyomozóirodában (NNI) hallgatták meg a Fővárosi Főügyészség által elrendelt, majd meghosszabbított feljelentés-kiegészítés keretében.
Az eljárás célja annak eldöntése, egyáltalán indul-e nyomozás a cégláncolatok áfacsalásáról, illetve az azok elleni adóhatósági fellépésről. Horváth ugyanis a nyilvánosság elé tárta, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nem lép föl elég erélyesen azokban az esetekben, ha nagyméretű, kiemelt adózók is érintettek.
Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese közben megelőlegezte: akkor sem lesz parlamenti vizsgálóbizottság az ügyben, ha a demokratikus ellenzéki erők összegyűjtik az ehhez szükséges aláírásokat. Az Országgyűlésről szóló törvénybe éppen a szocialisták javaslatára került be az a passzus, amelynek értelmében nem jöhet létre bizottság olyan kérdésben, amelyben például büntető- vagy szabálysértési eljárás van folyamatban.
Mivel a volt adóhatósági dolgozó állításaival kapcsolatban "már mindenki mindenkit feljelentett", büntetőeljárások zajlanak, ráadásul a NAV működésének vizsgálata az Állami Számvevőszék hatáskörébe tartozik, két kizáró ok is van - mondta Gulyás.
Az aláírások gyűjtését kezdeményező LMP szerint azonban ez a szabály nem vonatkozik a jelenlegi helyzetre, mert a vizsgálóbizottság által célzott fő kérdésekben nem folyik büntetőeljárás. Nincs olyan eljárás, ami azt vizsgálná, hogy miért gyengítették az adóhatóságnál a hálózatos áfacsalási ügyek felderítésére hivatott egységeket.
Azt sem vizsgálja büntetőeljárás, hogy milyen mértékű a kiemelt adózóknál feltárt adóhiány, és azt sem, hogy történt-e egyedi ügyekre kiterjedő beavatkozás az adóhatóságnál a kormány tagjai vagy országgyűlési képviselők részéről - közölte az LMP.