EU;Ukrajna;tüntetés;Kijev;

FOTÓ: Thinkstockphoto

- Hatalmas tömeg Kijev központi terén, összecsapások az elnöki hivatalnál

Megbénult az ukrán főváros központjának közlekedése vasárnap, miután hatalmas tömeg vonult utcára Ukrajna EU-integrációját és az ország vezetőinek távozását követelve.  

17:55

Délutáni becslések már 200 ezer és 700 ezer közé tették a demonstrálók létszámát.
Az elnöki hivatal épülete előtt feszültté vált a helyzet, miután ismeretlenek - akikről nem tudni, hogy tüntetők vagy provokátorok - buldózerrel próbálták áttörni a rendőrségi kordont. A rohamrendőrök könnygáz- és hanggránátokat vetettek be a támadók ellen, akik válaszul tűzijáték-rakétákat, követeket, botokat dobáltak a rendfenntartók felé. A belügyminisztérium közlése szerint több mint száz rendőr és néhány támadó megsérült. Az elnöki hivatal bejáratához vezető utat a rendőrök fémkorlátokkal és buszokkal torlaszolták el. Az elnöki hivatalnál tüntetők két csoportra oszlottak: az egyik oldal próbálja visszaterelni békés mederbe a tiltakozást, és a rendőrök védelmére kelt, a másik viszont újra és újra támadásba lendült.

Az ellenzéki vezetők szerint provokátorok szították a feszültséget a demonstrálók és a rendvédelmi szervek munkatársai között az elnöki hivatalnál. Vitalij Klicsko arra szólította fel a tüntetőket, hogy ne engedjenek a provokációknak.
Arszenyij Jacenyuk, a Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő mögött álló Haza párt frakcióvezetője a Függetlenség terén tüntetők előtt kijelentette, hogy nemzeti ellenállási parancsnokságot hoz létre az ellenzék Kijevben, amely koordinálni fogja a megmozdulásokat.

Oleh Tyahnyibok, a nacionalista Szabadság (Szvoboda) elnöke fegyelemre intette a Függetlenség teréről más helyszínekre vonuló tüntetőket, arra kérve őket, hogy ne cselekedjenek a megmozdulás szervezőinek utasításaival szemben. "Forradalom!" felkiáltással zárta beszédét, amelyet a tömeg vele együtt skandált tovább.

Az ellenzéki vezetők általános sztrájkra szólították fel az egész országot, Viktor Janukovics elnököt pedig lemondásra. Személyesen őt tartják felelősnek ugyanis azért, hogy nem jött létre az Ukrajna és az EU közötti társulási megállapodás a héten Vilniusban, az unió keleti partnerségi csúcsértekezletén.

Nap közben a tüntetők egy csoportja behatolt a fővárost irányító adminisztráció épületébe, és elfoglalta annak első szintjét. A városházába behatolók között sok, maszkot viselő férfi volt, akik a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt aktivistái. Magyarázatuk szerint arra kell a helyiség, hogy a demonstrálók megmelegedhessenek. Az elnöki hivatal közelében lévő Szakszervezetek Házát is elfoglalta egy csoport tüntető, zömében szintén Szabadság párti aktivisták.
Vasárnap vidéken is voltak EU-párti megmozdulások, még a főként orosz ajkúak és Janukovics-pártiak lakta városokban, így a kelet-ukrajnai Donyeckben és az ország déli részén lévő Odesszában, valamint Szimferopolban is.

15:15

A Kijevben demonstrálók egy csoportja behatolt vasárnap a fővárost irányító adminisztráció épületébe, és elfoglalta annak első szintjét.

A városházába behatolók között sok a maszkot viselő férfi, akik a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt aktivistái. Magyarázatuk szerint arra kell a helyiség, hogy a demonstrálók megmelegedhessenek. Kijelentették, hogy a felső szinteket nem szállják meg, és igyekeznek biztosítani a rendet az épületben.

Vasárnap kora délután:

Újabb nagyszabású tüntetés kezdődött vasárnap délben Kijev belvárosában az Európai Unió (EU) mellett, Viktor Janukovics ukrán elnök és a kormány ellen, dacára a hatósági tiltásnak.

A demonstrálók a Tarasz Sevcsenko parknál gyülekeztek, majd hosszú, tömött oszlopokban vonultak a Függetlenség terére nemzeti és európai uniós lobogók, illetve az ellenzéki pártok zászlai alatt, az államfővel szemben ellenséges jelszavakat skandálva. A felvonulók hangosbeszélőin a "Forradalom" és az "Ukrajna Európához tartozik" jelszavak szóltak.

Bár a hatóságok megtiltottak minden politikai megmozdulást Kijev belvárosában, több tízezren vonultak a központi térre. Később a becslések 100 ezer és félmillió közé tették a téren és környékén összegyűltek létszámát.
A menet élén a megmozdulást szervező három ellenzéki párt vezetői haladtak: Vitalij Klicsko ökölvívó világbajnok, az Ütés (UDAR) párt elnöke, Arszenyij Jacenyuk, a Julija Timosenko bebörtönzött exkormányfő mögött álló Haza párt frakcióvezetője és Oleh Tyahnyibok, a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt elnöke.

Lengyel politikusok is csatlakoztak a kijevi demonstrációhoz. "Mi, lengyelek mindig nyitva tartjuk az Európai Unió ajtaját Ukrajna előtt, és támogatjuk Önöket" - jelentette ki Jacek Protasiewicz, az Európai Parlament (EP) alelnöke, hangsúlyozva, hogy Lengyelország elnöke és kormányfője nevében beszél.

A tüntetők közül többen felmásztak és zászlókkal díszítették fel az újévi fenyő épülő rögzítővázát a Függetlenség terén. Előző nap a rendőrség azzal magyarázta az európai integrációért tüntető diákok békés, pártsemleges tüntetésének erőszakos feloszlatását, hogy a demonstráció akadályozta a főváros újévi fenyőfájának felállítását.
A tömeg egyelőre békésen tüntet, incidensekről eddig nem érkezett hír. Több száz rohamrendőrt vezényeltek viszont a tértől nem messze lévő elnöki hivatal védelmére. Elterjedt ugyanis, hogy a tüntetők később a hivatali épületek elé készülnek vonulni.

Vasárnap reggel:

Elítélte a Külügyminisztérium a kijevi tüntetés szétverését

A Külügyminisztérium aggodalommal értesült arról, hogy szombat hajnalban az ukrán rendőrség erőszakkal oszlatta fel Kijev főterén fiatalok békés tüntetését - áll a nyilatkozatban. A tüntetők Ukrajna Európai Unióhoz való közeledéséért és a társulási megállapodás megkötéséért emeltek fel szavukat. "Elítéljük a rendőrség akcióját, és fontosnak tartjuk, hogy haladéktalanul vizsgálják ki az eseményeket, és megnevezzék ezek felelőseit" - írta a minisztérium.

A szólás szabadsága egyetemes emberi érték, s annak tisztelete fontos alapja egy demokratikus társadalomnak. A Külügyminisztérium elvárja Ukrajna vezetésétől, hogy biztosítsa az ország állampolgárainak a szólás és a gyülekezés szabadságát, és felszólítja az ukrán hatóságokat, valamint minden érintett felet arra, hogy tartózkodjanak az erőszak alkalmazásától, és tegyék lehetővé, hogy a tüntetők békésen fejezhessék ki véleményüket - folytatódik a közlemény.
Ukrajna Magyarország fontos szomszédja és partnere. "Hazánk egy stabil, jól fejlődő, demokratikus Ukrajnában érdekelt, amelynek európai közeledését őszintén kívánja és támogatja" - zárul a budapesti közlemény.

Janukovics elítélte az erőszakot

Mélységes felháborodásának adott hangot Viktor Janukovics ukrán elnök szombaton azzal kapcsolatban, hogy Kijevben erőszakba fulladt egy Európai Unió párti tüntetés.

"Mélységesen felháborítanak azok az események, amelyek az éjszaka a Függetlenség téren történtek. Elítélem azokat a cselekményeket, amelyek összetűzéshez és az emberek szenvedéséhez vezettek" - írta internetes oldalán kiadott közleményében Janukovics, azt ígérve, hogy a történtekért felelősek meg lesznek büntetve.
"Megerősítem: egységben vagyunk a közös európai jövőnkkel kapcsolatos választást illetően" - tette hozzá az ukrán elnök.
Szombat hajnalban a kijevi rendőrség a Szabadság téren erőszakkal feloszlatott egy EU-párti tüntetést. Szemtanúk szerint a zömében egyetemistákból álló tüntetőket gumibotokkal verték és rugdosták a rohamrendőrök, még azokat is, akik menekülni próbáltak, és semmiféle ellenállást nem tanúsítottak az oszlatással szemben.
Janukovics a közleményben nem nevezte meg a rendőrséget, mint az erőszak felelősét.

A kijevi rendőrség azzal magyarázta a hajnali oszlatást, hogy a demonstráció akadályozta a főváros újévi fenyőfájának építését. A hatóságok 35 tüntetőt vettek őrizetbe, akiket nap közben elengedtek. A belügyminisztérium szerint 12 rendőr is megsérült a központi téren.

Az Európai Unió részéről Catherine Ashton külügyi és biztonságpolitikai főképviselő közleményben bírálta a rendőrség túlzott erőszakosságát, és hangsúlyozta: az erőszak indokolatlan alkalmazása ellentmond azoknak az elveknek, amelyeket a pénteki vilniusi keleti partnerségi EU-csúcs minden résztvevője - köztük Ukrajna - is elfogadott. Ukrajnának tiszteletben kell tartania a vélemény- és gyülekezési szabadság biztosítására vonatkozó nemzetközi kötelezettségeit - írta Ashton.
Ukrajnának a vilniusi csúcson kellett volna aláírnia a társulási szerződést az EU-val, de a kormány - megfigyelők szerint Oroszország gazdasági zsarolása miatt - nem sokkal korábban bejelentette, hogy felfüggeszti a szerződés aláírási folyamatát. A lépés miatt Kijevben számos alkalommal tízezrek tiltakoztak. A szombat hajnali oszlatás után néhány órával ismét 40 ezren gyűltek össze a főváros egy központi terén, hogy az ország európai jövőjéért demonstráljanak.

Korábban írtuk:

Sokezren gyűltek össze szombat délután Kijevben, hogy tiltakozzanak az EU-párti békés tüntetés hajnalban történt erőszakos feloszlatása miatt.

A Szent Mihály székesegyház előtti téren kék-sárga nemzeti lobogókat tartanak a demonstrálók. "A rendőrség a néppel van" mondatot skandálják időről időre. A térnél elhaladó autók dudálással jelzik, hogy támogatják a megmozdulást.
Eközben Mikola Azarov ukrán miniszterelnök provokációnak nevezte a Függetlenség téri demonstráció erőszakos szétoszlatását, és alapos vizsgálatot ígért. Az ellenzék viszont bejelentette, hogy országos sztrájkot szervez. Közben állítólag benyújtotta lemondását Szerhij Levocskin, Viktor Janukovics elnöki adminisztrációjának vezetője.

A kijevi rendőrség azzal magyarázta a hajnali oszlatást, hogy a demonstráció akadályozta a főváros újévi fenyőfájának építését.
Szemtanúk szerint a zömében egyetemistákból álló tüntetőket gumibotokkal verték és rugdosták a rohamrendőrök, még azokat is, akik menekülni próbáltak, és semmiféle ellenállást nem tanúsítottak az oszlatással szemben. A kijevi mentőszolgálat főorvosa szerint az incidens után 35-en kértek orvosi segítséget, közülük hét kórházi ellátásra szorult. A belügyminisztérium szerint 12 rendőr is megsérült a központi téren. A hatóságok 35 tüntetőt vettek őrizetbe, akiket nap közben elengedtek.

Julija Timosenko bebörtönzött volt miniszterelnök szombaton közzétett üzenetében arra kérte az ukránokat, hogy folytassák a tüntetéseket mindaddig, míg békés úton nem sikerül megdönteni a jelenlegi rezsimet.

Az ellenzék nem áll le a tüntetésekkel, vasárnapra is demonstrációt hirdetett. Kijevben és több ukrán nagyvárosban azóta tartanak szünet nélkül az európai integráció melletti tüntetések, hogy a kormány múlt héten csütörtökön - Moszkva nyomására - rendeletben állította le az EU-ukrán társulási megállapodás aláírásának felkészülési folyamatát. Az aláírás az EU vilniusi keleti partnerségi értekezletének fénypontja lett volna, Janukovics elnök azonban határozottan elzárkózott attól, hogy bármit is aláírjon az unióval.

Ismételten forgalomlassító közúti tüntetéssel tiltakoztak szombaton országszerte a francia kamionosok az ökoadó bevezetése ellen.