Nem igaz, amit Selmeczi Gabriella Fidesz-szóvivő állít, hogy ha meg is hallgatná egy országgyűlési bizottság az ülésén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) korábbi dolgozóját, Horváth Andrást, ő ott sem tárhatná föl konkrétan az általa említett visszaélés-sorozat adatait, mert ezzel adótitkot sértene.
Ismert gyakorlat, hogy bizottságok, albizottságok, eseti vizsgálóbizottságok zárt ülést rendelnek el, és a tagok titoktartási nyilatkozatot írnak alá, mielőtt különböző titkos információkat megtárgyalnak.
Selmeczi megismételte azt a fideszes fordulatot is, hogy az ügyészség a megfelelő hely Horváth András állításainak kivizsgálására, ezért nem támogatják, hogy országgyűlési bizottság hallgassa meg.
A Fővárosi Főügyészség viszont, ahová Horváth András eljuttatta a feljelentését, a nyomozás helyett feljelentés-kiegészítést rendelt el november 13-án.
A Fidesz-szóvivő arra is utalt, hogy a kérdés parlamenti tárgyalásával napi politikai célokra akarják felhasználni az ügyet.
A kormánypártiak a kezdetektől azt próbálják kihozni, hogy Horváth a választási kampány elé időzítette fellépését, valójában azonban ő már 2011-ben megpróbálta felhívni a figyelmet a több százmilliárdos, szerinte szándékosan nem elég hatékonyan feltárt adócsalásokra a NAV-on belül, sőt két éve fordult az első fideszes politikusokhoz, Varga Mihályhoz és Rogán Antalhoz is.
Horváth András egyébként a 90-es években a Fideszben politizált helyi szinten, ismer is azokból az időkből politikusak, bízott bennük, ezért kereste őket.
Mostanra azonban be kellett látnia, hogy nem vizsgálják ki az ügyét, ezért fordult néhány hete a nyilvánossághoz, vagyis nem a választások időpontja időzítette a fellépését, mondta el már több alkalommal Horváth.
Azért is nehéz az egykori NAV-osban a Fidesz ellen politikai okból fellépő aktivistát látni, mert azt hangoztatja, azok a káros átalakulások, amelyek az adóhivatal szerkezetében végbementek, és lehetővé tették az adócsalások eltussolását, nem a Fidesz kormányzása idején, hanem 2007-ben kezdődtek.
A parlament számvevőszéki és költségvetési bizottsága ellenőrző albizottságának szerdai ülését bojkottálták a Fidesz és a KDNP képviselői, így nem volt meg a határozatképesség.
Z. Kárpát Dániel, az albizottság jobbikos elnöke azonban úgy döntött, konzultációs jelleggel megtartják az ülést. Az eseményen a volt adóellenőr hangsúlyozta: ez a kérdés igenis a számvevőszéki bizottság hatásköre, és a testületnek vizsgálnia kellene az ügyet.
Kiemelte: a rendszerszintű korrupció feltárásában nem elég az Állami Számvevőszék (ÁSZ), vagy az ügyészség vizsgálata, hanem mindenkinek, így a politikának is össze kell fognia és "aki nem támogatja ezt, csak hallgat, arról a választópolgárok mondanak majd ítéletet".
Úgy fogalmazott: az olajügyek sohasem szűntek meg Magyarországon csak átalakultak és "amivé lettek, az teljesen szétzilálta a termelő és kereskedelmi szektort".
A konkrét adócsalások adatait a konzultáción nem ismerhették meg a megjelent ellenzéki képviselők (MSZP-s, LMP-s tagok, illetve az Együtt-PM színeiben politizáló független képviselő, valamint a korábban fideszes Ángyán József jelen voltak), az adatok egy részét tartalmazó zöld dossziét mutatott föl Horváth.
Azért elhangzottak új információk, például az, hogy Varga Mihály jelenlegi nemzetgazdasági miniszter (akkor miniszterelnökségi államtitkár) már 2011 óta tud az ügyről - mondta a Népszavának az LMP-s Vágó Gábor.
Az ellenzéki politikusok úgy látják, a kormánypártoknak vaj van a fülük mögött, ezért nem sietnek az adócsalások kivizsgálásával. "A Fidesz nyakig benne van" - összegezte véleményét Vágó Gábor.
Mesterházy Attila MSZP-elnök Orbán Viktor kormányfőhöz fordult írásbeli kérdéssel, arról érdeklődve, kapott-e feljegyzést Lázár János miniszterelnökségi államtitkár Horváth András egykori adóellenőrtől, és ha igen, mi lett a sorsa.
Mesterházy azt kérdezi a miniszterelnöktől, megkapta-e Lázár János az említett feljegyzést, és ha igen, milyen intézkedéseket tett a benne foglaltak kivizsgálása érdekében.
Rákérdez arra is, ha Lázár János nem tett intézkedést a feljegyzés alapján, mi ennek az indoka, illetve hogy az államtitkár tájékoztatta-e Orbán Viktort a feljegyzés tartalmáról, és az annak alapján javasolt esetleges intézkedésekről.
Horváth azt is elmondta, valamennyi fideszes képviselőnek értesülnie kellett az ő fellépéséről, ő úgy tudja a frakció is tárgyalta azt. Az érintett kormánypárti politikusok különféleképpen reagáltak.
Lázár János lényegében a közvetítőként szereplő Révész Máriuszra hárította a felelősséget. Az origónak ugyanis úgy nyilatkozott, a Révész közvetítésével neki eljuttatott anyagon nem volt rajta Horváth neve, és ő jelezte Révész Máriusznak, szívesen áll "személyesen vagy levélben névtelen és arctalan barátja rendelkezésére", olyan észrevételekkel és javaslatokkal azonban nem tud foglalkozni, amelyekhez nem társul név és arc.
Horváth András azt állítja, ugyanígy, az általa személyesen ismert Révészen keresztül küldte el, amit feltárt Cséfalvay Zoltánnak, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkárának.
(A levél megjelent az átlátszó.hu-n) A tárca a hvg.hu-nak és az Origónak azt válaszolta, hogy Cséfalvay nem kapott anyagot Horváthtól. Az Origo úgy is feltette a kérdést, hogy Révész nem hozott-e ilyen küldeményt, a minisztérium reakciója a korábbi válasz megismétlése volt.
A kormány is reagált az ügyre: Az "egykori sértett dolgozók nyilvános vádaskodásai" lerombolják az adómorál javítása érdekében megtett kormányzati intézkedéseket - mondta Giró-Szász András kormányszóvivő szerdán.
Az Együtt-PM szövetség közleménye szerint aktivistáik és politikusaik szerdán több helyszínen demonstráltak az adócsalások kivizsgálásáért - írják közleményükben.
A spontán tüntetés során a rendőrség többeket igazoltatott, egy aktivista ellen pedig gyülekezési joggal visszaélés miatt indítottak szabálysértési eljárást - közölték.
A tájékoztatás szerint a Bajnai Gordon vezette pártszövetség aktivistái az ÁSZ, az NGM, a Legfőbb Ügyészség és a Magyar Nemzeti Bank épületénél is plakátokat ragasztottak ki, amelyeken az "Elég a hallgatásból! Vizsgáljátok ki a NAV-botrányt!" felírat szerepelt.
Az Együtt-PM továbbra is követeli, hogy induljon átfogó vizsgálat a volt adóellenőr által elmondottak ügyében.