Fidesz;Varga Mihály;pályáztatás;nyerőgépek;kaszinókoncesszió;nemzetbiztonsági kockázatok;

Fotó: Thinkstock, Getty Images.

- Egy kaszinókoncesszió rendel!

Megérkezett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez az első, magát "megbízhatónak" tartó szerencsejáték-szervező "igénye" arra, hogy kedvező feltételekkel kaszinókoncesszióhoz jusson - tudtuk meg. Ezt érdeklődésünkre megerősítette a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), ám az igénylő kilétét nem fedte fel, mondván: "folyamatban levő üggyel kapcsolatos ügyintézési kérdésekben konkrét tájékoztatást nem adhatunk".

Pedig érdekes lenne tudni, kik versengenek koncessziós jogért, amely a fideszes javaslatra november elején elfogadott, sarkalatos jogszabály-módosítás alapján immár pályáztatás nélkül, miniszteri hatáskörben odaítélhető.

A "lex kaszinó" - bár a Fidesz szerint az állami kontrollt erősíti - az MSZP szerint a visszaélés lehetőségét teremti meg.

Lehetőséget ad ugyanis arra, hogy szűk körben, akár két vállalkozás között ossza fel a kormány a leendő tíz új vidéki kaszinó évi több tízmilliárdos piacát.

Ez a nyerőgépek tavalyi betiltása után a sok, kis szereplő jelentette konkurenciától "megtisztított" piac újrafelosztását jelenti. Ráadásul a kormány úgy oszthat a trafikkoncesszióknál is nyíltabban, egyedi szimpátia alapján busás hasznot hozó jogot, hogy magát rövidíti meg.

Bár pályáztatás nélkül kétszeres koncessziós díjat kell fizetni, ám erről le is mond az állam, mivel a díj levonható a kaszinókban működő nyerőgépek után fizetendő játékadóból.

A folyamat átláthatóságát nem növeli, hogy a tárca nem árult el semmit arról: a miniszter kiket, mely szervezeteket von be a döntéshozatalba, illetve igyekszik-e egyáltalán elejét venni azoknak a - piaci szereplők és vezető fideszes politikusok közötti összefonódást valószínűsítő - nemzetbiztonsági kockázatoknak, amelyek miatt korábban a kormány a nyerőgépek betiltása mellett döntött.

Az NGM csak annyit közölt, hogy az eljárásban "a miniszter munkáját a szerencsejáték szabályozásért, koncessziós szerződések gondozásáért felelős szakmai szervezeti egység segíti, a döntés-előkészítő teendőkre is kiterjedően".

Azt a kérdést, hogy a miniszter kikéri-e civilek vagy állami szervek - a nemzetbiztonsági kockázat kiszűrése érdekében például az Alkotmányvédelmi Hivatal - javaslatát, a tárca azzal hárította el: a jogszabályok "a döntéshozatalba a szakmai civilszervezetek és egyéb államigazgatási szervek bevonására kifejezett, tételes rendelkezést nem tartalmaz".

Így Varga várhatóan nélkülük dönt - az igény beérkezésétől számított 30 napon belül - arról, hogy gazdaságilag, pénzügyileg és erkölcsileg ki számít "megbízhatónak".

Még nem sikerült elérni a négymillió fős dolgozói létszámot a tegnapi a statisztikai adatok szerint, a kormány öröme máris határtalan, amit tovább fokoz a 10 százalék alá süllyedt munkanélküliségi ráta. Ha a számok mögé nézünk - ami korántsem könnyű, mert egy sor részadat nem került nyilvánosságra - már koránsem ilyen szép a világ. Óriási elmaradások vannak például a Fidesz által vállalt munkahelyteremtésben, az adatokat pedig torzítja a közmunkáslétszám felduzzasztása - hangoztatták a szocialista képviselők a a párt Szembesítés sorozata újabb állomásán.