Az Európai Parlament petíciós bizottsága Zsák Ferenc hétfői meghallgatása után úgy foglalt állást, hogy a győri Audi-gyár bővítési területének átminősítése – vagyis a Natura 2000-es besorolás megváltoztatása – szakmailag aggályos módon történt, és további vizsgálatra szorul, írja a Népszabadság. (A cikket teljes terjedelmében itt olvashatja.)
Zsák Ferenc – aki ellen azzal a váddal, hogy megzsarolta az Audit, jelenleg is bírósági eljárás folyik – évek óta küzd igazáért: a Tiszántúli Természetvédők Társulatának vezetője szerint a Győr melletti, kiemelt védettségű természeti területen nem épülhetett volna fel az autógyár, mert azt jogszerűen nem lehetett volna átminősíttetni. Az aktivista elleni vád az, hogy állítólag pénzt követelt az Auditól az engedélyt megtámadó fellebbezése visszavonásáért.
Az EP petíciós bizottsága hétfőn meghallgatta a természetvédőt, és úgy döntött, hogy – az Európai Bizottság kérésével szemben – nem zárják le (azaz nem utasítják el) a győri Audi-bővítés ügyében benyújtott petíciót, hanem kikérik az EP környezetvédelmi bizottságának szakvéleményét, és megvizsgálják, milyen szakmai érvek alapján tartotta a bizottság elfogadhatónak a Natura 2000 védelem alatt álló területek beépítését.
A precedens nélküli eset kimenetele még bizonytalan, de az elképzelhető, hogy hatással lesz a kormány által tervezett Normafa-beruházásra. A helyszín ott is a Natura 2000 hálózat része, s valószínű, hogy egy újabb, esetleg nehezen magyarázható átminősítéshez az Audi-ügy árnyékában a bizottság nem fog hozzájárulni.