Salmond szerint a nagy kérdés, hogy a skótok hisznek-e magukban, hogy úgy vélik-e, ők a legalkalmasabbak arra, hogy a saját sorsukról döntést hozzanak. A kormányfő szerint a függetlenség révén Skócia végre képes lesz kihasználni teljes gazdasági potenciálját. Annál is inkább, mivel az északi-tengeri olajkincs 90 százaléka felett - a Fehér Könyv szerint - a függetlenség után Skócia rendelkezne, mivel az olaj- és gázkészletek nagy része a feltételezett skót felségvizeken található.
A skót elszakadás jelképes lépéseként búcsút mondanának a Trident atomtengeralattjáró-flottának, amely jelenleg Clyde skót kikötőben. a Faslane bázison állomásozik. Tizenötezer fős önálló fegyveres erőt hoznának létre, önálló hírszerzést, biztonsági szolgálatokat alapítanának. A skót hadsereg védelmi célokat szolgálna, és nemzetközi békefenntartó missziókban vállalna szerepet.
A függetlenné válás az ígéretek szerint nem adóemelést, hanem vállalati adócsökkentéseket hozna, és inflációkövető minimálbért garantálnának. Felállítanának 70-90 saját követséget, ez mintegy 120 millió fontos költséggel járna. Még a BBC-vel sincsenek megbékélve, saját közszolgálati adót hoznának létre, s újra állami kézbe vennék a postát. A Skót Nemzeti Párt (SNP) ingyenes óvodai ellátást ígér a három és négy éves gyerekeknek, sőt, a veszélyeztetett két éveseknek is.
A népszavazáson mindazok részt vehetnek, akik Skóciában élnek, akkor is, ha nem ott születtek. A skót származásúak, akik Nagy-Britannia más részén élnek, nem voksolhatnak.
A skót helyi törvényhozás vitát kezd a Fehér Könyvről.