Washington;Sukoró-ügy;ügyvédek;

Tátrai szerint tragikomikus, hogy politikai kommunikáció zajlik az Egyesült Államokban is Fotó: Vajda József/Népszava

- Védők szereptévesztésben

Maga ellen játszik Magyarország Washingtonban, a Sukoró-ügyben zajló beruházásvédelmi eljárásban, a milliárdokért fizetett ügyvédek meg se próbálják megnyerni a pert a befektetőkkel szemben - állítják a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. kint tanúskodó volt vezetői. Úgy tűnik, a belpolitikai szempontoknak alárendelt eljárásban a pénz nem számít. Pedig 120 milliárd forint a tét.

Így jártak, "amiért korrupt magyar hivatalnokokkal és kormánnyal próbáltak üzletelni" - a tanúként résztvevők benyomása szerint ezt üzente a tekintélyes külföldi befektetőknek a magyar államot képviselő jogászcsapat Washingtonban, a meghiúsult sukorói King's City ügyében zajló beruházásvédelmi eljárásban. Ez alighanem kevés lesz ahhoz, hogy jogilag visszaverjék a mintegy 120 milliárd forintos kárigényt, amelyet a befektetők a kaszinóberuházás meghiúsulása miatt követelnek.

A befektetőket képviselő Vigotop Ltd. által a magyar állammal szemben indított, zárt ajtók mögött tartott per nemrég zárult ciklusában tanúkat és szakértőket hallgattak meg, ezzel a "bizonyítási szakasz" lezárult, a tanács visszavonul ítélethozatalra - ez három hónapig is tarthat. Meghallgatták a három befektetőt - Joav Blumot, Ronald S. Laudert, és Fred H. Langhammert - valamint Oszkó Péter volt pénzügy-, Fellegi Tamás volt fejlesztési minisztert, Nagy Róza korábbi államtitkárt, Tátrai Miklóst, az MNV volt vezérigazgatóját és Császy Zsoltot, a cég korábbi értékesítési igazgatóját.

Barátok közt
A magyar állam az ilyenkor megszokottnak mondható "alapállással" szemben - miszerint elutasítja a másik fél követelését, sőt még ő követel - gyakorlatilag elismerte, hogy kár érte a befektetőket, csak a kártérítés összegét vitatja. Megírtuk, a washingtoni eljárásban két nagy iroda képviseli a magyar felet. A Réczicza White & Case LLP Ügyvédi Irodát és a Sárhegyi és Társai Ügyvédi Irodát 6,2 millió euróért - mintegy 1,9 milliárd forint - bízták meg az üggyel. A Sárhegyi iroda névadója Sárhegyi Zoltán, az egykori Országos Választási Bizottság Fidesz-delegált tagja. Ebben az irodában - ahol ügyvédi pályáját Papcsák Ferenc, Zugló fideszes polgármestere kezdte - dolgozik Bártfai Beatrix is, aki a Sukoró-üggyel kapcsolatos magyarországi perekben képviseli külön díjért az államot. Ők ketten a tulajdonosai a Z. I. B. Consulting Kft.-nek, amely az első Orbán-kormány egyik "udvari szállítójaként" vált híressé, de a mostani ciklusban is kapott állami megrendelést. A Réczicza-iroda szintén jó referenciákkal rendelkezik az első Orbán-kormány idejéből: Réczicza István annyi megbízást nyert irodájának akkoriban, hogy az ÁPV Rt. házi ügyvédjeként emlegették.

Tátrai lapunknak elmondta, tragikomikusnak tartja a magyar fél viselkedését, hiszen szerinte a védekezésnek minimális teret engedett a magyar jogászcsapat, inkább politikai kommunikáció zajlik. "Úgy tűnik, nem is próbálják megnyerni a pert, az itthoni büntetőper kihelyezett tárgyalását játszották el, úgy, hogy a telekcsere nem is része ennek az ügynek" - mondta az MNV volt vezére. Ráadásul a magyar ügyvédek a rendelkezésre álló idő felét Blum, Császy és Tátrai meghallgatására fordították, holott nincs közük a washingtoni eljáráshoz, a felmondott kaszinókoncesszióhoz.

A koncessziós szerződést a magyar kormány úgy mondta fel, hogy a kaszinónak kiszemelt sukorói telkek Joav Blum birtokában voltak, még ha időközben bírósági eljárás is indult a tulajdonjogról. Tátrai szerint mivel akkor már biztos volt, hogy az elszámoltatási célponttá tett Sukoró-ügy miatt a kaszinóból politikai támogatás hiányában nem lesz semmi, az államnak csak ki kellett volna várni a szerződésben lejáró határidőket, a projekt pedig "kimúlt" volna magától. Ám a politikai erőfitogtatásnak beillő felmondással jogalapot adtak a befektetőknek a kártérítéshez.

"Maga ellen játszik az állam, ügyvédei Washingtonban azt próbálják demonstrálni, hogy itt annak idején, a telekcsere kapcsán bűnözés, hűtlen kezelés történt" - erősítette meg lapunknak Császy Zsolt is. Csakhogy - hívta fel a figyelmet - ez utóbbi nem igaz, de még ha így is lett volna, az teljesen irreleváns ebben az eljárásban, hiszen az a koncessziós szerződés felmondásáról, a beruházás meghiúsulásáról, és az emiatti kártérítésről szól. Császy az eljárásban úgy érezte magát, mintha itthon, a telekcsere miatti perben a Szolnoki Törvényszék előtt állna. "Nem értem, miért fizet az állam milliárdokat az ügyvédi irodáknak, hogy feltegyék ugyanazokat, a washingtoni eljárásban értelmezhetetlen kérdéseket, amelyeket az ügyészek ingyen feltesznek nekünk itthon" - jegyezte meg, hozzátéve: "mondtam is, én itt tanú vagyok, nem vádlott."

Kőszegnél kiöntött a Gyöngyös patak, a Rábán vasárnap 14 órától Szentgotthárdon elsőfokú készültséget rendeltek el a vízügyi szakemberek - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) az MTI-vel.