"Ebből a piacból sok nagykutya eszik. Nem lehet csak úgy bezárni" - hangzott el egy árus szájából a Négy Tigris bejáratánál tegnap délelőtt 10 órakor, amikor a MÁV képviselői készenléti rendőrök kíséretében megpróbáltak behatolni a bazár területére.
Velük szemben nagyjából százan sorakoztak fel, árusok és érdeklődők, élükön a józsefvárosi kínai piacot üzemeltető Komondor Kft. egyik vezetőjével, Szabó Györggyel, aki útját állta az érkezőknek. "Ez provokáció" - szögezte le, arra a kérdésre, hogy a bérleti szerződés felmondási idejének lejártával visszaadják-e a Józsit a területet tulajdonló vasúttársaságnak. Az akciót jegyzőkönyvezés követte, a MÁV-osok a kft. ügyvédjével több mint egy órára eltűntek egy rozsdától roskadozó kék konténerben, ahol a Komondor igazgatósága működik.
A jegyzőkönyvezés alatt a bazár színes - romákkal tarkított kelet- és kis-ázsai - népén még nemigen látszott a nyugtalanság. Telefonjaikkal nevetve rögzítettek mindent, és voltak, akik a tucatnyi újságíró mellett riportereset játszva szórakoztatták magukat. Az idő teltével egyre kevesebben is lettek, sokan visszamentek a pultokhoz, a piac ugyanis zavartalanul működött tovább, még ha annyi vásárló nem is volt, mint az utóbbi napokban.
"Megtesszük azokat a lépéseket, amelyek ellehetetlenítik a piac működését" - jelentette be Sigulinszki Tibor, a MÁV Zrt. szóvivője, miután felvették a jegyzőkönyvet. "Most a víz- és villanyórák leolvasása van folyamatban. Először az áramot kapcsoljuk ki, amelyet a vasúttól kap a piac. A víz elzárása nehezebb, tárgyalásokat kell folytatnunk róla, mert egy ekkora területen a katasztrófavédelemnek biztosítania kell a tűzivíz-ellátást" - folytatta, hozzátéve: amíg a területet meg nem szerzik, heti rendszerességgel fogják ellenőrizni az órák állását.
Rögzítette: nincs olyan tervük, hogy karhatalommal üríttetnék ki a területet, a jelenlévő néhány rendőr elmondása szerint a személyes biztonságot garantálja. "Sajnos a Komondor félretájékoztatja az albérlőit, amikor azt mondja nekik, hogy semmi nem fog változni, és több évig még működni fog a piac. Nem fog működni, mert a bérleti szerződés csütörtökön hatályát vesztette" - zárta beszámolóját.
A piac üzemeltetője természetesen másképp látja a kérdést, Szuromi András, a kft. jogi képviselője szerint a szerződés felmondása "nyilvánvalóan" jogsértő. Megkérdeztük, hogy miért az, amire Szuromi így reagált: "ez egy bonyolult jogi érvelés, nem gondolom azt, hogy ebbe itt érdemes lenne belemenni, de a felmondás érvénytelen. Amennyiben a felmondás érvénytelen, a felmondási idő meg sem kezdődött. Mindenki, aki komoly szakképzettséggel rendelkezik, és utánanéz az ügy részleteinek, erre a megállapításra kell hogy jusson.
Ennek a jogvitának azonban nem a nyilvánosság a színtere, hanem ezt jogi szakembereknek kell lefolytatni". Hozzá kell tennünk, a lapunknak eljuttatott nem kevesebb mint tízoldalas közleményükből sem derül ki, miért tartják jogellenesnek a felmondást, az viszont igen, hogy november 6-án fordultak bírósághoz. Kíváncsiak voltunk, miért csak nagyjából két héttel a 150 napos felmondási idő lejárta előtt vázolták aggályaikat, és azt a választ kaptuk, hogy "a jogszerűtlenség megállapításához idő kell. Megtettük határidőben, mi közöltük a másik féllel időben, hogy jogszerűtlen a felmondás, közöltük az okait".
Írásos állásfoglalásukban egyébként olyan érveket sorakoztattak fel a felszámolással szemben, mint hogy az árusok forgalmuk jelentős részét a karácsonyi vásár idején bonyolítják, ha azonban nem éli meg az ünnepeket a bazár, tevékenységük könnyen veszteséges lehet. Illetve megjegyezték: "a magyar állam pillanatnyilag sajnos nincs abban a helyzetben", hogy önként lemondjon arról az évi több százmilliós bevételről, amelyet a kft. a bérlésért fizet a MÁV-nak. A hamis vagy lopott termékek árusításáról szóló hírekről pedig azt írták, hogy az ilyen tevékenységekkel szembeni fellépésre nekik nincsenek jogszabályban biztosított hatásköreik vagy hatósági jogköreik, ez az állami szervek feladata.
A közműelzárások hírére jól érezhetően változott a hangulat a piacosok körében, egy asszony oda is fordult a MÁV szóvivőjéhez: "most akkor tényleg vége?". "Jogilag vége" - válaszolta Sigulinszki, amire valóságus panaszáradat zúdult rá. "Most menjünk lopni? Eddig semmi baj nem volt, 25 éve itt dolgozunk" - jegyezte meg egy idősebb nő, amihez rögtön többen is hozzászóltak: "a Kőbányai út túloldalán sem adnak számlát, ők mégis maradhatnak. És mi van a Nyugati téri aluljáró árusaival? A fél ország ezt csinálja, csak akik nagyban játszanak, azokhoz nem mernek odamenni".
Körbekérdeztem, tudják-e már, merre mennek tovább, de nincsenek konkrét elképzelések, mint mondták, némelyek nemrég hosszabbították meg a bérleti szerződésüket. De olyanok is voltak, akik nem estek kétségbe. "A víz megtalálja a medrét, én csak ennyit mondok" - szólt közbe egy férfi - "ha kereslet lesz, akkor kínálat is; és lesz kereslet, az biztos".