;

Afganisztán;Barack Obama;Karzai;

- Kiállt az amerikai paktum mellett Karzai

Ugyan az Egyesült Államokkal kötendő kétoldalú biztonsági megállapodás mellett foglalt állást, s annak elfogadására biztatta az afgán törzsi vezetőkből és vénekből álló afgán testületet, Hamid Karzai, afgán államfő bejelentette: a szerződést csak az április 5-ei elnökválasztás után hirdetné ki. A váratlan fordulat akár meg is hiúsíthatja a létfontosságú alkut, hiszen az Egyesült Államok azt kérte: Afganisztán mihamarabb hagyja jóvá, mert el kell kezdeni a felkészülést a katonai jelenlét meghosszabbítására.

A vének testülete, a loja dzsirga tegnap megkezdett négynapos tanácskozása végén dönt a megállapodásról. Ha a küldöttek jóváhagyják, utána a parlament elé kerül, s végül az elnöknek kell kihirdetnie.

Amerikai részről csak Barack Obama kormányának kell jóváhagynia, azonban az afgán fél egyoldalú változtatása miatt el is állhat a szerződéstől. Azt nem tudni, Hamid Karzai meggondolta-e bejelentését, hiszen az afgán elnök hirtelenségéről ismert. Ugyanakkor az ország korábbi vezetőit büntették már azért, mert eladta az országot a külföldnek, így azonban már az új elnök vinné el az esetleges "balhét".

Nyitóbeszédében Karzai elmondta: Barack Obama elnöktől ígéretet kapott, az Egyesült Államok tiszteletben tartja Afganisztán szuverenitását, s nem hatolnak be afgán otthonokba, csak kivételes esetekben. Ez volt az egyik legvitatottab pontja a megállapodásnak, s Kabul vonakodva ment bele. A másik kényes téma - Irakhoz hasonlóan - az amerikai katonák mentessége volt. Mint John Kerry külügyminiszter közölte, megállapodtak az afgán elnökkel a szerződés feltételeiről, s eszerint a 2014 vége után Afganisztánban maradó amerikai katonák büntetlenséget élveznek majd.

Karzai a több mint 2500 ezer fős tanács előtt hangsúlyozta, ugyan nem bízik Amerikában, de a megállapodással Afganisztán lehetőséget kap, hogy egy tízéves átmeneti időszak alatt stabilizálódjon. Az államfő közölte: Washington mintegy 10-15 ezer katonát állomásoztatna és kilenc támaszpontot használna Afganisztánban a NATO-vezette nemzetközi erők kivonulása után, s néhány más ország is fenntartaná katonai jelenlétét. A szerződés hatálya legalább 2024 végéig tart.

Minden idők talán legnépszerűbb amerikai elnöke a néhai John F. Kennedy, pedig hivatali ideje túl rövid volt ahhoz, hogy az igazán nagyok sorába emelkedjen. De kulcsfontosságú külpolitikai döntéseket hozott, s józanul mérlegelt, amikor a világ a kubai rakétaválság napjaiban a nukleáris tragédia szélén egyensúlyozott. A televíziós kor első elnökeként emlegetik, akit mindenki szinte személyes ismerősének érzett és aki igazán megragadta az emberek fantáziáját.