Zöldzóna;mentés;adománygyűjtés;fecskék;

Fotó:thinkstock

- Közösségi adománygyűjtés indult a fecskék megmentéséért

A partifecskék (és gyurgyalagok) költőfalainak felújítására, szerszámok és eszközök beszerzésére, munkagép bérlésére keres támogatókat közösségi adománygyűjtésen keresztül a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A program célja egy tápió-vidéki partfal rendbehozatala és közvetett módon a vegyi szúnyogirtás visszaszorítása - közölte csütörtökön az egyesület.

Az MME a partfal-felújítási programmal csatlakozott a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány (NIOK) legújabb közösségi adománygyűjtő kezdeményezéséhez. Az MME a Facebook-közösség természetkedvelő tagjait kívánja így megszólítani.

Az egyesület programjának célja, hogy felhívja a figyelmet Magyarország egyre fogyatkozó fecskeállományára. A fecskepopuláció fogyatkozásának - mint írják - számos környezetkárosító hatása van: fecskék híján például egyre több a szúnyog, így azok vegyi irtása egyre "népszerűbbé" válik. Ez azonban jelentős természet- és környezetvédelmi ártalmakkal jár - mutat rá az egyesület.
    

A lakosság hozzá tud járulni a fecskék védelméhez műfészkek, valamint az etető madarak és a fiókák ürülékét felfogó úgynevezett "fecskepelenkák" kihelyezésével, sárgyűjtő helyek kialakításával és a már meglévő fészkek megóvásával. A füsti fecskével és a molnárfecskével szemben a partifecske védelme - eltérő fészkelési szokásai miatt - szakmai hozzáértést és koordinációt követel - áll a közleményben.
    

A Tápió-vidéken egy élőhely teljes rekonstrukciója anyag- és eszközbeszerzéssel, szervezéssel, munkagépek bérlésével összesen 250 000 forintba kerül. A szervezet a pénzbeli adományokon túl várja mindazok jelentkezését is, akik kétkezi munkájukat ajánlanák fel, esetleg használaton kívüli kerti eszközeiket osztanák meg.

Részletes leírás a

http://www.adjukossze.hu/kezdemenyezes/Otthonteremtes_szarnyas_hontalanoknak 

honlapon olvasható.

Tovább nőtt a Magyarországról Németországba költözők száma az idei első fél évben, hat hónap alatt csaknem 27 ezer Magyarországról érkező bevándorlót regisztrált a német statisztikai hivatal (Destatis) a csütörtökön közölt előzetes adatai szerint.