Debrecen;szurkolók;Csatáry László;molinó;Békécsaba;női kézialbda;kassai gettóparancsnok;

- Hajléktalan kontra gettóparancsnok: Kettős játék Csatáryval

Tagadják a békéscsabai szurkolók, hogy az egykori kassai gettóparancsnokot éltették a hétvégi Békéscsaba-Debrecen női bajnoki kézilabdameccsen molinójukkal, amelyen ez a felirat állt: "Veled vagyunk Csatáry Laci!". Állításuk szerint egy ilyen nevű lecsúszott, hajléktalan mellett álltak ki, amiről a klub vezetése és rendezősége is tudott. Ennek az ellenkezőjét állította lapunknak a békéscsabai Előre NKSE ügyvezetője, aki le is vetette a molinót, amikor meglátta. Az ügyben vizsgálatot rendelt el a Magyar Kézilabda Szövetség.

A hétvégi Békéscsaba-Debrecen női bajnoki kézilabdameccsen botrányos jeleneteknek lehetett szem- és fültanúja az a másfélezer szurkoló, aki ellátogatott a Viharsarok fővárosában rendezett összecsapásra. A várt rangadó elmaradt, mert a hazai lila-fehérek magabiztosan verték ősi riválisukat, a cívis város női csapatát.

A második játékrész derekán - mint arról lapunk beszámolt - a hazai szurkolók egy hatalmas molinót feszítettek ki, amelyen az szerepelt: "Veled vagyunk, Csatáry Laci!" Erre az addig hazai B-közepet ócsárló, tiszta feketébe öltözött mintegy 150-200 debreceni szurkoló - látható egyetértéssel - közel tucatszor kiáltotta, hogy "Sieg Heil!", s ehhez félreérthetetlen náci karjelzéssel nyilvánította ki ideológiai hovatartozását.

Minderre a Stormcorner és Bad Boys békéscsabai szurkolói csoportok levélben reagáltak hétfő délelőtt. Mint írták: "Mi, békéscsabai szurkolók megdöbbenve olvastuk, hogy Önök felháborodtak a hétvégi, Békéscsaba-Debrecen mérkőzésen kihúzott, Veled vagyunk Csatáry Laci! feliratú molinónkon. " Majd "politikai szenzációt hajhászó magyar médiáról" írtak az eset kapcsán, s arról, hogy meg sem kérdeztük tőlük, ki mellett álltak ki.

Állításuk szerint ugyanis még az elmúlt század 90-es éveiben a Csaba-tábor alapembere volt Csatáry László, aki egy családi tragédia miatt jó ideje lecsúszott, hajléktalan, de a szíve ma is a lila-fehérekért dobog, s nemsokára alkoholelvonó kúrára megy.

A levélben írtak arról is, hogy anyagilag támogatják az általuk csak "Csutaknak" vagy egyszerűen csak "Lacinak" nevezett drukkert. Ahogy megemlítik, hogy a "Veled vagyunk Csatáry Laci!" feliratú molinóról a klub rendezősége is tudott, ezért nem is tett ellene semmit.

A levélben állítottakkal szemben a klub vezetése és a rendezősége nem tudott semmit a molinóról - ezt Fülöp Csaba, a békéscsabai Előre NKSE ügyvezető igazgatója nyilatkozta a Népszavának. Az sem igaz, hogy nem tettek semmit ellene.

Fülöp Csaba érdeklődésünkre elmondta, ahogy a mérkőzés folyamán meglátta a kifeszített molinót, azonnal szólt a rendezők vezetőjének, hogy vetessék le azt. Ez meg is történt.

Ugyanakkor tény, Békéscsabán él egy Csatári László nevű férfi, aki alkoholproblémákkal küzd és hajléktalan. Arról megoszlanak a vélemények, hogy egykoron milyen erősen kötődött a lila-fehér drukkerekhez.

A szurkolói csoportok szerint nagyon is, erről egy fotót is közzétettek. Mások, akik szintén közel állnak a kézilabdához, nem is hallottak még róla. Azt sem sikerült kideríteni biztosan, hogy ő i-vel vagy y-nal írja-e a nevét, mert az általunk megkérdezettek nem egyformán emlékeznek.

Felmerül, ha ezek után ennyire egyértelmű lett volna mégis, hogy kiről van szó a molinón, akkor a klubvezető kérésére miért intézkedett egyből a helyi rendezőség?

Ahogy nem világos: ha Csatárit "Lacinak" vagy másként "Csutaknak" hívják a drukkerek, akkor miért nem így került fel a molinóra - elkerülve minden esetleges félreértést? Sőt, miért az y-s változattal, ahogy a nevét a kassai gettóparancsnok írta, és miért nem pontos i-vel, Csatáriként?

Ahogy az is kérdés, ha nagyon segíteni akarnak a szurkolói csoportok Csutaknak, s ha annyira vele vannak, akkor miért nem vesznek neki jegyet, hogy ténylegesen együtt lehessenek a mérkőzésen? S ne csak egy félreérthető vagy kódolt üzenet legyen a molinón?

Mert tény, hogy a szurkolói levélben megfogalmazott logika szerinti "üzenetet" a békéscsabai kézilabda klub ügyvezetője, az ellenségnek tekintett és "Sieg Heil!"-t kiáltó, tiszta feketébe öltözött debreceni ultrák is "félreértették." S mint utóbb kiderült, a szakági szövetség is.

Ekként minimum kettős játék a Csatáry (vagy Csatári) Lászlóra való hivatkozás a csabai szurkolók részéről. Lehet, hogy nem is olyan ártatlanok, ahogy most beállítani próbálják magukat? Kacsintottak ide is, oda is.

A Csatáry László kassai gettóparancsnokot augusztusban, a Fradi-MTK-meccsen éltető transzparens után mindennek az akusztikája, jelentése még súlyosabb, még veszélyesebb.

A náci üdvözlést, a debreceni feketeruhások részéről elhangzó "Sieg Heil!"-t eddig még nem tagadta senki. A helyszín biztosításáért felelős békéscsabai rendőrök is megerősítették elhangzását.

A Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) a történtek miatt vizsgálatot rendelt el. Vetési Iván, a szövetség elnöke szerint gyorsan intézkednek, s a vizsgálat megállapítását nyilvánosságra hozzák.

"Október 31-én a Médiatanács úgy döntött, hogy hivatalból eljárást indít a Klubrádió budapesti 92,9 MHz-es frekvenciára szóló szerződésének hatósági szerződéssé alakítása érdekében. A testület megteszi a szükséges lépéseket a rádió közösségi médiaszolgáltatásként való elismeréséhez, amely lehetővé teszi az ingyenes sugárzást." - írta néhány napja az MTI. Az adó harca a műsorkészítés és sugárzás lehetőségéért 2010 óta szimbolikus eseménnyé vált. A szerző Gyuricza Péter Csak a Fidesz! című, hamarosan megjelenő könyvében önálló fejezetben ír a Klubrádió csatáiról. Ebből közlünk szerkesztett, rövidített változatot.