A parlament nemzetbiztonsági bizottságának volt elnöke szerint "veszélyes út" az ilyen eljárás, különösen egy olyan, "politikailag motivált" történetben, mint a 2041-ig titkosított kémügy, ezért Vadai sürgeti az ügy minősítésének feloldását, hogy néhány "kínzó" kérdésre választ kaphasson.
Ezek közül a legfontosabbként annak tisztázását említette lapunknak Vadai, hogy ajánlott-e az NVSZ Galambos ilyen, vitatott körülmények között felvett vallomásaiért cserébe bármit. Az esetleges nyomozati alkura történő utalás nem véletlen, hiszen ez már korábban is felvetődött annak fényében, hogy Galambos a - szintén évtizedekre titkosított - Egymásért Alapítvány ügyében is érintett. Ott - mint megírtuk - "hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntette miatt" nemrég megtörtént a vádemelés, és információink szerint vádlott lett Galambos is. Ez azt jelenti, hogy ha volt is valamiféle alku a volt NBH-főigazgatóval arra, hogy mentességet kap az alapítvány ügyében, ha az NVSZ-nek vallomást tesz, akkor ezt az illetékes szervek vagy nem tartották be, vagy mentesség helyett csak "kedvezőbb elbírálást" kapott.
Vadait emlékeztetett: azt kérdezte Pintér Sándortól, hogy igaz-e a WordPress internetes felületen még szeptember végén megjelent írás állítása, miszerint Galambos kihallgatásával az NVSZ a megfeneklett kémügy nyomozását igyekezett "segíteni", mivel az addigi adatok kevésnek bizonyultak az ügy más szereplői - így Laborc Sándor, Galambos hivatali utódja és főleg SzilvásyGyörgy volt titokminiszter - elleni szilárd gyanúhoz, olyannyira, hogy ők, Galambossal ellentétben előzetesbe sem kerültek. (Megírtuk, a Szilvásy előzetesét az ügyészségi indítvány ellenére elutasító hadbírót nem sokkal később nyugdíjazták, és most két - ugyancsak titkosított - büntetőeljárás is folyik ellene - a szerk.)
Pintér válasza szerint a felügyelete alá tartozó NVSZ szabályosan járt el Galambos kihallgatásakor, méghozzá "a Budapesti Katonai Ügyészség külön, ezirányú írásbeli engedélyével", továbbá "az eljárási cselekményen személyesen részt vett Galambos úr védője is." Csakhogy Vadai szerint az ügyészségi engedély és a védői jelenlét sem írhatja felül a törvényt. Az NVSZ ugyanis - mondta - nem nyomozati szerv, felderítő tevékenységre korlátozódó hatásköre is csak "a nyomozás elrendeléséhez szükséges gyanú megállapításáig vagy kizárásáig terjedhet".
A gyanún ekkor már régen túl volt az ügy, hiszen Galambos a megalapozott gyanú miatt ült előzetesben, ráadásul - tette hozzá Vadai - a vonatkozó szabályok szerint az NVSZ kémkedéssel kapcsolatos ügyekben egyáltalán nem járhat el. Vadai szerint tarthatatlan, hogy ezek szerint az NVSZ is a TEK-hez hasonló, "mindenható" szervezetté kezd válni.