Az év utolsó napján lehull a lepel, sportrovatunk tradicionálisan akkor közli lúzerlistáját, amelyben az év legnagyobb veszteseit rangsoroljuk. A poént nem lőjük le, ha máris eláruljuk: 2013-ban a komplett magyar labdarúgás szerepel majd az első helyen.
A honi futball már azzal rászolgált e kétes dicsőségre, hogy klubcsapatai a nyáron rekordgyorsasággal búcsúztak a nemzetközi kupaporondtól, favoritbéli minőségében tovább erősítette a válogatott hollandiai 8-1-es veresége, de hogy más labdába se rúghasson, arról a fiatalok gondoskodtak ezen a héten: az U21-es nemzeti egylet - teli a sportág legnagyobb tehetségének kikiáltott játékossal - csütörtökön a Bozsik-stadionban 2-0-s vereséget szenvedett Európa-bajnoki selejtezőn azoktól az albánoktól, akik a mérkőzést sereghajtóként, pont nélkül várták. A továbbjutási esélyek elszálltak.
Aztán kikapott aznap az U19-es egylet ugyancsak, igaz, nem tétmeccsen, csak felkészülésin, de szintén itthon (Telkiben), ráadásul nagyon: 1-4 az angolok ellen. Mészöly Géza alakulata, mivel jövőre hazánk ad otthont a korosztály kontinenstornájának, barátságos összecsapásokkal készül a viadalra, amelyekből messzemenő következtetést levonni nem lehet, mindazonáltal a szakmai gárda előszeretettel hangoztatja, hogy az idén sikerült már felülmúlni a franciákat, az olaszokat, a németeket, most viszont súlyos csapást mértek rá a vendégek, akik legjobbjaik nélkül érkeztek. Éppen azon a héten, amikor kiderült: a szigetországban hatból öt fiatal felhagy a labdarúgással 21 éves kora előtt, de az ottani utánpótlás-rendszer súlyos válságának nem csupán ez a jele…
Ha ott válság van, mit mondjunk mi?!
A magyar U21 a 4. Eb-selejtezőcsoportban szerepel a spanyolokkal, az osztrákokkal, a bosnyákokkal és az albánokkal egyetemben. Az ötösben az első két hely valamelyikén kellene végezni a 2015 júniusában, Csehországban esedékes seregszemlén való szereplés eléréséhez: a 10 csoportgyőztes, valamint a négy legjobb második play-off-meccseken dönt a kvalifikációról. Róth Antal együttese az első két fordulóban nyerni tudott, 2-1-re Albániában, majd 4-1-re itthon a bosnyákok ellen. Azóta három kudarc a mérleg, a spanyolországi 0-1 nem meglepetés, nem is fájó kudarc, a két hazai 0-2, az osztrákok, s pláne az albánok elleni annál inkább.
Utóbbi gárda ugyanis roppant szerény játékerőt képvisel. Meccset kétévente nyer, legutóbb 2011 szeptemberében győzött (azóta 11 partit vívott), előtte 2009 szeptemberében ünnepelhetett.
A magyaroknál lehetőséget kapott a tehetséggondozás büszkeségének számító Kovács István, Kleinheisler László és Radó András, de mindannyian kudarcot vallottak.
Miként a szakemberek, Róth Antal szövetségi edző és Nyilasi Tibor, MLSZ-sportigazgató, ugyanis elfogadható magyarázattal nem tudtak szolgálni a történtekre. Róth nyilatkozatában a közvéleményt túlzott elvárására hívta fel a figyelmet, rámutatván, nem olyan könnyű ám legyőzni az albánokat, a kinti meccsen is szerencsével szereztek három pontot tanítványai.
„Nem tudtunk fölnőni ahhoz a szinthez, amit az albánok képviseltek. Sokan tudásuk alatt futballoztak, alapelemekben sem teljesítettünk megfelelően, rengeteg párharcot veszítettünk. Spanyolországban nem volt nálunk a labda, ott kizárólag a védekezésre kellett ügyelnünk. Amint támadnunk is kellene, előjönnek a hibák, a védekezés és támadás közti egyensúly megteremtése nehézséget okoz” – nyilatkozta Róth, aki megszakításokkal több mint egy évtizede dolgozik az utánpótlásban, de még soha egyetlen tornára sem tudta kivezetni együttesét.
Nyilasi úgy látta, gyorsaságban, dinamikában, akaratban, agresszivitásban maradtak alul a fiatalok. Azt nem említette, hogy technikailag és taktikailag is érettebb csapat benyomását keltette a rivális, mert akkor azt kellett volna mondania, hogy a játék valamennyi elemében jobbak voltak az albánok.
Ez esetben viszont bántóan hiteltelen lenne, amit az utánpótlás helyzetelemzése kapcsán szokott hangoztatni, jelesül, hogy vannak tehetségeink…
A magyar labdarúgás (utánpótlásostul, válogatottostul, klubcsapatostul) csődben van, minden aspektusból figyelve értéktelen.
Tévedés azt gondolni: éppen a 200 milliárdos stadionépítési divat változtat majd ezen…