kormány;Szlovénia;bizalmi szavazás;

A szlovén és az uniós zászló. Fotó: Giuseppe Cacace, Getty Images.

- Bizalmat kapott a szlovén kormány

A szlovén parlament maratoni, 19 órán át tartó ülés után pénteken kora hajnalban bizalmat szavazott Alenka Bratusek kormányának. A kabinet gond nélkül vette az akadályt: a jelenlévő 81 képviselőből ötvenen szavaztak mellette, 31-en pedig ellene. A kormány a jövő évi költségvetésről szóló voksolást kötött össze bizalmi szavazással.

Az ellenzék szerint a kabinet „irreális elképzeléseket” fogalmazott meg a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban. A kabinet legfontosabb céljának azt tartja, hogy a 2014. évi hiányt az Európai Unió elvárásainak megfelelően a GDP három százaléka alá, 2,9 százalékra faragja le, 2015-ben pedig már a 2,4 százalék a cél.

A kabinet nem ünnepelhet a szavazást követően sem, hiszen a bankszektor továbbra is igen súlyos helyzetben van. Mivel az ország pénzintézetei mintegy 7,5 milliárd eurós hitelt halmoztak fel, ezért továbbra sem került le a napirendről, hogy Szlovénia hitelt vegyen fel az Európai Stabilitási Mechanizmustól. Hogy pontosan mekkora összegről van szó, arról egy november második felében nyilvánosságra hozandó stresszteszt szolgáltathat adatokat. Súlyos gondot jelent továbbá a nyugdíjrendszer, amely jelenlegi formájában finanszírozhatatlan, így ennek átalakítása is népszerűtlen intézkedések elfogadásával jár. Reformra szorul a munkaerőpiac is.

Bratuseknek politikai kihívásokkal is meg kellett küzdenie: a Pozitív Szlovénia nevű tömörülésben betöltött pártelnöki tisztségére fáj a foga Zoran Jankovic ljubljanai polgármesternek. Eredetileg úgy volt, hogy októberben új elnököt választ a baloldali politikai erő, ám a szavazást, tekintettel az ország nehéz gazdasági helyzetére, két évvel elhalasztották.

Sorsdöntő nap előtt áll Silvio Berlusconi pártja. Nemcsak azért, mert a Szabadság Népe (PdL) a pártgyűlésen visszakapja régi nevét, így újra „Forza Italiaként” szurkolhatnak neki hívei, hanem eldőlhet, kettészakad-e a jobboldali politikai erő. Bár a tanácskozást eredetileg december elején tartották volna meg, a médiacézár három héttel előrehozatta, mert a szenátus november 27-én szavaz a felsőházból való kizárásáról. Berlusconi nyilvánvalóan nyomás alá akarja helyezni a testületet azzal, hogy a Forza Italia teljhatalmú ura lesz. Papíron ugyanis a PdL első titkára nem ő, hanem Angelino Alfano, akit sokáig lehetséges utódának tartott.