Berlusconi;Olaszország;pártszakadás;

Silvio Berlusconi San Martino-i háza előtt fogadta lelkes hívei gratulációit, még a nyáron. Fotó: Pier Marco Tacca/Getty Images.

- Kettészakadhat Berlusconi pártja

Sorsdöntő nap előtt áll Silvio Berlusconi pártja. Nemcsak azért, mert a Szabadság Népe (PdL) a pártgyűlésen visszakapja régi nevét, így újra „Forza Italiaként” szurkolhatnak neki hívei, hanem eldőlhet, kettészakad-e a jobboldali politikai erő. Bár a tanácskozást eredetileg december elején tartották volna meg, a médiacézár három héttel előrehozatta, mert a szenátus november 27-én szavaz a felsőházból való kizárásáról. Berlusconi nyilvánvalóan nyomás alá akarja helyezni a testületet azzal, hogy a Forza Italia teljhatalmú ura lesz. Papíron ugyanis a PdL első titkára nem ő, hanem Angelino Alfano, akit sokáig lehetséges utódának tartott.

Ha Berlusconit kizárják a szenátusból, biztos, hogy távozni akar Enrico Letta kormányából, ami a kabinet összeomlását eredményezné. Csakhogy az Alfano-vezette „árulók” maradni akarnak a kabinetben, szerintük felelőtlen lépés lenne belpolitikai káoszt előidézni, kiváltképp most, amikor Olaszország nagyon kritikus hónapokat él át a gyenge gazdasági eredmények miatt. A kormányban maradás legnagyobb hívei a miniszterelnökhelyettes Alfano mellett a PdL azon tagjai, akiknek szerepük van Letta kabinetjében.

Egyelőre az sem biztos, hogy az Alfanóhoz hű szárny tagjai részt vesznek-e a pártgyűlésen. Fabrizio Cicchitto, a PdL képviselőházi frakcióvezetője szerint nem adottak a feltételei a konstruktív párbeszédnek, ezért nem látja értelmét jelenlétüknek. Berlusconi szerint azok, akik elhagyják a pártot, politikai végrendeletüket írják alá. Ez azonban nem olyan biztos. Alfanóék ugyanis elegendően vannak ahhoz, hogy biztosítsák a szenátusban a többséget Letta kormánya számára. Berlusconi nem sokat bíbelődik a pártelnök-választással, hírek szerint közfelkiáltással nevezik ki a FI vezetőjének.

Alfano szerda este Berlusconi római rezidenciáján, a Grazioli Palotában utolsó egyeztetést folytatott a médiacézárral, de a La Stampa közlése szerint olyan javaslatokat fogalmazott meg az esetleges megállapodásra, amelyeket aligha fogad el Berlusconi. Az ellentétek továbbra is kibékíthetetlennek tűnnek, és ha kettészakad a párt, az Berlusconi politikai jövőjét is nagyban befolyásolhatja.

Bocsánatkérésre kényszerült az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel szövetséges egyik szíriai felkelőcsoport, miután kiderült, hogy egy félreértés miatt az ő oldalukon harcoló fegyveres alakulat egyik parancsnokát fejezték le nyilvánosan - írta pénteken a The Telegraph című brit lap.